Od 16 kwietnia wchodzi w życie nakaz zakrywania ust i nosa. W miejscu publicznym każda osoba zobowiązania będzie do noszenia maseczki, szalika czy chustki, które to zakryją zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług.

Wszyscy mają obowiązek zasłaniania ust i nosa we wrzystkich miejscach, poza naszym miejscem zamieszkania,  gdzie narażeni jesteśmy na kontakt z drugą osobą tj. na drogach i placach, w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej przeznaczonych na potrzeby: administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, wychowania, opieki zdrowotnej, społecznej lub socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, w tym usług pocztowych lub telekomunikacyjnych, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym. Za budynek użyteczności publicznej uznaje się także budynek biurowy lub socjalny.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia nie precyzuje, że nos i usta muszą być zasłonięte maseczką. Nie ma konieczności kupowania profesjonalnych chirurgicznych maseczek ochronnych. Do zakrycia twarzy można użyć użyć szalika, chusty lub tzw. “komina”, lub własnoręcznie uszytych maseczek.

Jest jednak kilka zmian w Rozporządzeniu, które przewiduje kilka wyłączeń od obowiązku:

– obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczyć będzie zakładów pracy (w tym także biur) – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym zakładzie obsługę klientów lub interesantów; budynków użyteczności publicznej – z wyłączeniem osób tam zatrudnionych (niezależnie od podstawy zatrudnienia), chyba że chodzi o osoby wykonujące w danym budynku obsługę klientów lub interesantów, oraz innych miejsc ogólnodostępnych np. obiektów handlowych i usługowych,

– maseczek w samochodzie nosić nie trzeba, chyba że autem poruszać się będą osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie,

– z obowiązku noszenia maseczek zwolnione są dzieci w wieku do lat czterech oraz osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia lub odkrycia ust lub nosa.

(źr. mz.gov.pl, pacjent.gov.pl, tvp.info, radiozet.pl, fot. dealavo.com/)

 

4 KOMENTARZE

  1. Mam pytanie, czy radni pobierają diety? Bo marzec – nic, kwiecień – nic. Za chwilę lipiec i sierpień znowu wolne. I tak mijają dnie na nieróbstwie.

  2. Sie kurrrwa podusimy przez tych skk… ow rzadzacych i ich wynyslonä epidemie. Ciekawe ile ludzie jeszcze wytrzymaja zanim sie opamietaja ze ich robia w konia. Epidemia to ściema

    6
    7

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.