W dniu dzisiejszym na terenie Zakładu Górniczego Brzeszcze, podczas prac związanych z montażem kabla w szybie Andrzej VIII, doszło do wyrwania kołowrotu podtrzymującego. W wyniku tego zdarzenia, w klatce szybu zostało uwięzionych czterech górników. Ich życiu i zdrowiu nie zagraża żadne niebezpieczeństwo.

Górnicy po kilku godzinach akcji ratunkowej zostali ewakuowani na powierzchnię przez ratowników. W akcji ratowniczej wykorzystano techniki alpinistyczne.

W chwili obecnej trwa ocenianie strat i weryfikowanie stanu technicznego szybu.

„W ZG Brzeszcze, w dniu 14 lipca o godz. 4.19, podczas wykonywania prac technologicznych w szybie Andrzej VIII, polegających na opuszczaniu kabla energetycznego do szybu, nastąpiło wyrwanie kołowrotu podtrzymującego kabel i zerwanie podtrzymującej go liny. Czterech pracowników (trzech pracowników firmy zewnętrznej oraz jeden pracownik ZG Brzeszcze) zostało uwięzionych w szybie Andrzej VIII w naczyniu przeciwwagi.

Dyspozytor Ruchu ZG Brzeszcze niezwłocznie powiadomił odpowiednie służby, Centralną Stację Ratownictwa Górniczego oraz Specjalistyczny Urząd Górniczy w Katowicach i Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach.

Niezwłocznie przystąpiono do akcji ratowniczej, w wyniku której wytransportowano uwięzionych w szybie pracowników na powierzchnię wyciągiem awaryjnym szybu Andrzej VIII.

Akcja została już zakończona. W wyniku zdarzenia żaden z pracowników nie odniósł obrażeń. Trwa wyjaśnienie przyczyn zdarzenia” – relacjonuje Daniel Iwan, przedstawiciel Tauron Wydobycie.


W sprawie reklamy zapraszamy do kontaktu: redakcja@infobrzeszcze.pl

41 KOMENTARZE

  • Jest duży niedobór węgla na rynku polskim , grabarzem tego faktu niestety buzek ko0lega partyjny donusia PO , czy to takie trudne do zrozumienia ?????

   3
   3
  • Te mistrzu a kto ściąga miliony ton węgla z donbasu?obecnie już europoseł pis Grzegorz Tobiszowski…tak pis sponsoruje putina i separatystów z donbasu

   7
   1
 1. Ze zdumieniem patrze na te wpisy obrażajace innych ,jest to żenujące ukazuje to kulturę osobistą co bez watpienia jest odzwierciedleniem środowiska ,,rynsztoka ” z którego się wywodzą a myślenie i trzeźwa ocena realnej rzeczywistości jest im obce !! Nawiazując do tego odkrywam że ludzie mają bardzo krótką pamięć i nie pamiętają sutuacjii sytuacji górnictwa z okresu rzadów platformy obywatelskiej rozmów Kulczyka , Eżbiety Bienkowskiej w resteuracji <>>> wystapienie Grzesia Schetyny wskazujac na likwidację polskiego gornictwa przenosząc ten problem na arenę europejską .Nikt inny jak Obrońca KOnstytucji laureat pokojowej Nagrody NOBLA TZW <.Lech Wałesa chcial górników wypałować – największy przyjaciel totalnej Opozycji !!!!Faktem jest słaba kondycja finansowa kopalń z tauronu ale nie jest to efetem zatruniania firm ci co tak myślą bardzo płytko są w wielkim błędzie wpływają destrukcyjnie na relacje pomiedzy rodakami -sieją tzw. nienawiść !!!!! Usuniecie firm z Tauron Brzeszcze to natychmiastowa Agonia, zatem nie pozwulmy na manipulowanie osobom z w.w kregów którzy działają wbrew własnym interesom są przekonani do swoich racji !!!!!!

  16
  8
  • Widzisz kolego… Według mnie taki tauron zatrudniając podwykonawców ma możliwość obniżenia kosztów wydobycia a co za tym idzie niskich wynagrodzeń. Dla mnie niepojęte jest to że dwóch chłopów robi ta sama robotę a mają różne wypłaty. Wiadomo staż pracy powinien być również doceniony. Ale powinien to być jakiś osobny dodatek. Taki tauron zrobi sobie swoje podfiremki a później powiedzą chłopcom że jak chcą dodatkowo jakąś sobotę to przez firmę. I takie dodatkowe dniowki nie wlicza się do wyliczenia barborki czy innych nagród. Nie mówię tutaj o firmach typu zgri gdzie chłopaki zarabiają naprawdę fajne pieniądze. Zapytajcie kierowników i nadsztygarow czy dodatkowe szychty też pod firmą robią…

   8
   3
  • Firmy firmami, nie ma co wrzucaj wszystkich do jednego wora. Bo jestem w stanie przełknąć firmy które konkretnie zajmują sie rozjeżdżaniem chodników pod kolejne ściany, gdzie w obecnej sytuacji wyglada to slabo i kopalniane oddziały grp miałyby ciężko żeby zdążyć pod zbrojenie ściany tak żeby to funkcjonowało w miarę płynnie. Natomiast firma która wynajmuje pracowników pod kopalnie to zwykle szukanie jeleni, którzy będą robić to samo lecz za mniejsze pieniądze. Są to najczęściej młode osoby bez doświadczenia, które w obecnych czasach mają słabe podejście do tej pracy. Bo przecież pracuje na kopalni, przez bramę przechodzę więc jestem górnikiem. Nie mam zamiaru nikogo obrażać, ale naprawdę pracowałem z wieloma osobami, gdzie ręce opadają. Nie dojdzie na robotę ale już wie jak jest dojeba**, on tak nie będzie ciężko pracował idzie na wcześniejszy “kiedyś jakoś chodzili”. Owszem chodzili ale robota była zrobiona. Pracując zastanawiam się czasami czy niektórzy wiedzą z czego się biorą pieniądze na kopalni. Ogólnie na kopalni brakuje sporo załogi z doświadczeniem. Jak później mają być wyniki, jak są takie braki w załodze. Nie ma wyników, nie ma pieniędzy, czego oczekiwać po zrobieniu 20m ściana na miesiąc.. Kiedyś były lepsze pieniądze fakt, ale wydobycie również szło lepiej. Tu chodzi o zwiększenie i wzmocnienie załogi, a nie załatanie braków przez jakąś firmę. Może z połowy tych pracowników jest jakiś efekt, ale reszta będzie miała dalej wyjeb**e, bo nie będą robić tego samego za mniejsze pieniądze. Jak nie zainwestują w ludzi i ich zarobki, to tak dalej będzie wyglądać. Brzeszcze ogólnie mają problem wystartować od poprzedniego strajku, żeby szło to wszystko płynnie z wyprzedzeniem tak żeby te wyniki i pieniądze było z czego czerpać. Chcieli mieć ładne budynki i remonty zamiast pierwsze inwestować w filar ktory by robił na swoje godne wypłaty i ich wymysły. A teraz ani pieniędzy z inwestycji ani z wydobycia 😁

   8
   1
 2. Współczuję wam panowie… Mój ojciec na tej kopalni robił i mówił że byle do emerytury i ani dnia dłużej. Ze nie będzie zabierał innym miejsca. Tylko że on pracując sam był w stanie utrzymać 4 osobowa rodzinę. A teraz wypłaty żenada. Ojciec na emeryturze chyba z 15 lat jest ale wypłatę miał dużo większą niż górnicy teraz… Dobrze ze nie poszedłem jak chciał mi ogarnąć robotę. Niestety ale z tymi spółkami skarbu państwa tak to teraz wygląda. Zarobią prezesi i kierownicy a reszta do jebaczki…wiem po sobie. Tyle że wypłatę mam dużo wyższa niż to co chlopy opowiadają. Zapakujcie związki i emerytów na taczke i wio za bramę.

  28
  4
 3. jak to jest ze gornik po przepracowaniu 25 lat dalej pracuje to pawulony i jest 100 procent zdrowy rzad powinien odebrac przywilej 25lat a mysle ze to bedzie w niedlugim czasie

  23
  23
  • Wystarczy pawulonom dać wilczy bilet w górnictwie po przejściu na emeryturę po 25 latach – na emeryturze zakaz wejścia za jakąkolwiek bramę polskiej kopalni i całkowity zakaz pracy w górnictwie! Chcesz robić na budowę albo do rowów jeden z drugim. To wszystko co się dzieje jest winą państwa niestety. Warszawa patrzy i za niedługo będziemy jebać do 65 przez starych ciu*i. To co się dzieje teraz na kopalni to jest masakra. Firm nawalone, żywne wyprowadzanie pieniędzy ze spółki, wszystko zaj***ne błotem i wodą, ogólny syf i burde, ale najlepiej ścigać ludzi za byle gówno. Gromkie brawa dla inżynierów z byłego KHW. Dojeb**i KHW i przyszli na Brzeszcze przeszczepy.

   35
   4
 4. Mam pytanie do pracowników z oddziału szybowego. Co tam wstępnie mówi się odnośnie pracy szybu AVIII? Kiedy mogą przywrócić go do ruchu? Przeraża mnie codziennie wychodzenie z przodków na AV :/

  11
  2
 5. Wiecie, co łączy wszystkich ludzi na świecie? Każdy z nas ma swoje pragnienia, cele, potrzeby i marzenia.Teraz zawalczmy o to!!!

  10
  3
 6. Chopy dolaczajcie do JANKI “Jeden za wszystkich wszyscy za jednego”GOZEJ JUZ BYC NIE MOZE!!! A za caly material i warunki odpowiedzialnosc ponosi TAURON

  13
  8
 7. Przestancie byc babami miejcie JAJA WALCZCIE BO JEST SZANSA !! Dawniej jak powiedzialo sie ze pracuje sie w kopalni to byl to prestiz ludzie mieli szacunek do gornikow za ich ciezka prace.Teraz sie z nas smieja szykanuja i zastraszaja .DOSC!!!! Zlych warunkow ,wykozystywania i ponizania przez sztygarow i nadsztygarow bo gdyby nie my zwykli pracownicy byli by w szarej dupie a rzadzic wszyscy by chcieli tylko pracownikow jest garstka a sami nie biora sie do roboty bo raczki sobie pobrudza.DOSC !!!Lacznie ze ZWIAZKAMI WYWIOZE ICH NA TACZKACH DARMOZJADOW !!!!!

  21
  13
 8. Ja pier… Na Janinie grzmi, na Sobieskim też chuj.. i tam u was. Faktycznie jeban… Tauron nas wykańcza. Cwaniaki od słupków. A związkowcy to pizdy nad pizdami. Frajerzy na garnuszku prezesa.

  52
  4
 9. Można to odczytywać jako działanie na szkodę spółki.
  Najpierw wybuch, teraz to. Odpowiedzialni powinni ponieść konsekwencję.

  23
  2
 10. Pierwsze Wybuch metanu w otamowanym rejonie teraz prawie kołowrót w szybie wylądował ile jeszcze musi się podobnych rzeczy trafić by ktoś otworzył oczy! Oni chcą nas zabić dla własnego zysku!!!!!

  32
  1
  • 95% dozoru na kopalni to matoły. To co sie dzieje to wina nadsztygarow i kierowników działów. To są osoby, ktore nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za swoje decyzje. Potrafią tylko niszczyć psychicznie dozór niższy i ludzi fizycznych co jebią na nich. Główny wentylacji i glowny energo za swoje decyzja powinny być pierwsi zwolnieni z kopalni.

   62
   6
   • Przepracowałem w tej kopalni trochę lat i o ile pamiętam nigdy nikogo nie ukarano z dozoru wyższego za takie wypadki. Najwyżej przesunięto gościa na niższe stanowisko zachowując stawkę, oczywiście tylko na jakiś miesiąc. Tak było za komuny jak ii za wolnej Polski. Nieważne czy pożar, czy poważny wypadek, zawsze potem wszyscy wracali na swoje stanowiska lub awansowali. Jeden został nawet dyrektorem.

    19
    1
 11. Podziękujcie panu Kłyszowi że taką kopalnie tak zrujnował i wpuścił tam obce firmy… A oddzialy ktore były z załogą zdyscyplinowaną wywalił na inne kopalnie… Wy strajkowaliście a on wtedy bawił soe w rozdawanie kart

  37
  7
  • Wy jesteście pojeba*i. Klyszu zatrudnił te firmy? Nie ma prezesa i dyrektora i glownego na tej kopalni? Nie bedzie klysza to Zajac, Studencki czy Bury wyjda na cechownie i powiedzą cos do zalogi? Zorganizują strajk? Wezmą za cos odpowiedzialność? Będziecie kwiczeć

   Poza tym solidarnosc nie ma udziałów w firmach na kopalni tak jak inne związki.

   12
   22
  • Na kopalnie obce firmy wprowadza Pan przewodniczący Bogdan, coś Ci się pomyliło kolego. Znowu pretensje do Kłysza? Kłysz jest w BHP czy w Solidarności?

   6
   14
   • Kurwa zacznijmy mówić w koncu kto ma interes w firmach pracujacych na kopalni!!! Gdyby nie Klysz pracowalibysmy w syntosie wydobycie, a dyrektorem zarzadzajacym podobozem kl kwkbrzeszcze bylbym któryś boss z maloliczacych sie zwiazkow.

    15
    11
 12. Jeba* dziadkow pawulony do gazu, jakim prawem tauron dopuszcza ich do pracy. Co to jest wogole samozatrudnienie przeciez oni biora ponad 4tys wyplaty z czego po oplatach wszystkich zostaje im okragla sumka 3,7tys ja pierdole za czarne dni ludzie obudzcie sie wyjebać wszystkich nie wspomne o pierdolonych nadsztygarach cwaniaki zero szacunku do pracownika wyjebac to wyplenic damy sobie rade bez nich

  27
  10
 13. Pier.. Firmy! Dziadki same co powinni wnuki bawić, a nie brać się za pracę w kopalni. Obudzcie się ludzie w końcu bo ten Tauron nas zabije. Teraz czas na ruch, bo już takiej szansy nie będzie. Jutro podobno pod związkami rano przed pierwszą zmiana zbierają się ludzie, więc pokażcie, że potraficie się jeszcze zjednoczyć!

  45
  3
  • Załóż firmę, jeśli Twoja oferta będzie spełniała wymagania to nie będzie dziadków. Bedziesz mógł przyjąć kogo chcesz i dać każdemu po 10 tysięcy miesiecznie.

   9
   15
   • Żeś głupi jak but. Pewnie jesteś starym nadsztygarem albo sztygarkiem, który całe życie przespałem pod ociosem i Cie prawda zabolala? Jakie wymagania musi mieć taką firma która ma w załodze ludzi co mają 18 do setki? Taki cap nic widzi i siły ma tyle, że nawet pecki maja ciężko dźwigać, a Ty wyjeżdżasz z wymaganiami. Nie bądź śmieszny, bo samymi papierami, które Ci emeryci maja nie pojedziesz daleko. Później są takie skutki jak wyżej i roboty z czujnikami w lutni. Nic tylko takich debili zamykać, albo kary cielesne stosować.

    19
    4
    • Ktoś taką firme wybrał więc do niego powinienieś startować, a nie obarczać za to co się stało zwykłych ludzi. Ktoś ich kontrolować musiał przecież, ale tak jak zawsze na Brzeszczach, kontrole są dopiero gdy coś się stanie.

     10
     1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.