Czwartkowe oświadczenie bp. Romana Pindla wystosowano w odpowiedzi na informacje o skierowaniu przez Państwową Komisję ds. Pedofilii zawiadomień do prokuratury, które dotyczyć mają sześciu osób duchownych. Powołana ustawą Komisja zawnioskowała o wszczęcie postępowania w sprawie niezawiadomienia przez duchownych organów ścigania, pomimo posiadanej przez nich wiedzy o krzywdzeniu małoletnich przez osoby im podległe. Ordynariusz diecezji bielsko-żywickiej w swoim komunkacie odniósł się do całej sytuacji, przedstawiając, wszystkie kroki, które osobiście podjął w tej sprawie… 

“Kilku biskupów (głównie z diecezji bielsko-żywieckiej) będzie odpowiadało na pytania prokuratora w sprawie związanej z wykorzystywaniem seksualnym byłego ministranta Janusza Szymika. Sprawa dotyczy nie tylko  proboszcza Jana Wodniaka, ale również hierarchów kościelnych: Tadeusza Rakoczego, Stanisława Dziwisza, Romana Pindla i Piotra Gregera. Mogą oni odpowiadać na podstawie art. 240 k.k., który mówi, że niezawiadomienie o przestępstwie jest karalne” – podaje portal mamnewsa.pl

Komunikat Centrum Informacyjno-Medialnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej

Dostrzegając wielki dramat oraz ból, jaki przeżywają osoby pokrzywdzone, mając na uwadze ich prawo do sprawiedliwości oraz kierując się dobrem, także dzieci i młodzieży, uważamy współdziałanie z państwowymi organami ścigania za jedną z głównych zasad skutecznego zwalczania wykorzystania seksualnego małoletnich.

Zgodnie z nowelizacją prawa karnego, która weszła w życie 13 lipca 2017 roku oraz znowelizowanymi wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski z 6 czerwca 2017 roku, wszystkie zgłoszone przypadki są przekazywane państwowym organom ścigania. Podczas spotkania z przedstawicielem państwowych organów ścigania kanclerz kurii przekazał również wszystkie zgłoszone przypadki z okresu przed nowelizacją wyżej wspomnianego prawa, w tym także sprawę, która jest przedstawiana w doniesieniach medialnych.

Pragniemy jeszcze raz przypomnieć, że sprawa przedstawiana w dzisiejszych doniesieniach medialnych została zbadana w 2014 roku, kiedy Biskup Roman Pindel, krótko po objęciu diecezji, otrzymał zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa:

 • 06 stycznia 2014 – Bp Roman Pindel zostaje Biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej
 • 27 stycznia 2014 – przyjęcie zgłoszenia Pokrzywdzonego
 • 14 lutego 2014 – rozpoczęcie dochodzenia wstępnego
 • 4 czerwca 2014 – decyzja Kongregacji Nauki Wiary o rozpoczęciu karnego procesu administracyjnego
 • 12 listopada 2014 – powołanie trybunału do przeprowadzenia karnego procesu administracyjnego
 • 16 kwietnia 2015 – dekret karny kończący proces administracyjny
 • 13 grudnia 2017 – prawomocny dekret Kolegium do Spraw Rekursów w Sprawach Zarezerwowanych Kongregacji Nauki Wiary

Deklarujemy dalszą współpracę z państwowymi organami ścigania, szczególnie w sprawach mających na celu ochronę dzieci i młodzieży i wyjaśnianie zgłaszanych przypadków nadużyć wobec osób małoletnich.

Centrum Informacyjno-Medialne
Diecezji Bielsko-Żywieckiej

28 KOMENTARZE

 1. Ta osoba spod nicku “PiSs on Kaczor Face” i być może tego “pogromca pisu” jest strasznie agresywna. Nie bronię tu ani PiSu ani księży. Człowieku JAD się z ciebie leje na odległość.
  Zrób coś z tym, bo to na przyszłość dobrze nie wróży.

  18
  3
  • Smutny obraz społeczeństwa w naszej małej ojczyźnie.. wstyd. Niektórym z tego dobrostanu i “wolności” miesza się pod kopułą.

   6
   1
 2. @mieszkaniec
  Hahhahahaha nie rozsmieszaj mnie pajavu , nie obrazalem nikogo konkretnego jedynie to była by podstawa do scigania to raz dwa jedynie Ty lub ktos inny konkretny musialby mnie pozwać.
  A teraz : wytrzeźwiej w koncu i przestań straszyc jak male dziecko .

  5
  8
 3. Ostatnio miałem piękny sen. Śniło mi się, że wszedłem do kościoła z karabinem AK47 w którym spowiadał ksiądz pedofil, jedni nie wierzyli i bronili księdza przez co zabrakło mi naboi w magazynku aby wystrzelać wszystkie stare baby co broniły księdza

  6
  16
 4. Były działania biskupa tylko co z tego wynika? Ukrano kogoś? Ja nie wiem co wynika z tej wypunktowanej listy? A ofiary wymagają sprawiedliwości.

  18
  2
 5. I co katolskie ścierwo ? dalej będziecie bronić pedofili nawet jak na waszym podwórku się pałętają? może sami bierzecie udział w tym procederze, Ciekawi mnie co się u nas na naszym Brzeszczańskim podwórku dzieje ile osób jest krzywdzonych a ich psychika rozwalana do końca życia? Gardzę wami katolsko PiSowskie bydło.

  20
  32

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.