17 kwietnia na stronie Urzędu Gminy pojawił się projekt Uchwały Rady Miejskiej w Brzeszczach w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów z terenu Gminy Brzeszcze. Projekt zakładał znaczną podwyżkę cen za wywóz nieczystości z obecnej 9,50zł brutto za śmieci segregowane i 16zł brutto za odpady niesegregowane na stawki 15,90zł brutto za nieczystości segregowane i 25,50 za niesegregowane.

Projekt spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców i części radnych. Na Sesji Rady Miejskiej, gdzie projekt miał być głosowany, Burmistrz Brzeszcz złożył wniosek, by wycofać z porządku obrad kontrowersyjną uchwałę, argumentując: „Zdecydowałem się na usunięcie projektu uchwały dotyczącej gospodarki odpadami z porządku obrad sesji, ponieważ uważam, że jest to bardzo ważna kwestia dla mieszkańców i powinna być skonsultowana z radnymi na kolejnym spotkaniu. Myślę, że wspólnie wypracujemy dobre rozwiązanie” – wyjaśnia swoją decyzję Radosław Szot, Burmistrz Brzeszcz.

Po kilku tygodniach projekt uchwały wrócił na Sesję Rady Miejskiej. Tym razem w projekcie uchwały Burmistrz zostawił radnym wykropkowane miejsca, by sami radni sami zaproponować odpowiednie stawki.

Jako pierwsza z propozycją „jedynych słusznych stawek” zgłosiła się radna Danuta Socha. Radna zaproponowała stawki: 15,90zł brutto za odpady segregowane i kwotę 25,50zł brutto za odpady niesegregowane, czyli dokładnie takie same stawki, jakie proponował Burmistrz Radosław Szot w projekcie uchwały, którą wycofał z porządku obrad poprzedniej sesji. Jakie argumenty podała radna Danuta Socha? Argumenty takie, jakie przywoływał Burmistrz, że są to kwoty, które wynikają z rozstrzygniętego przetargu.

Następnie swoją propozycję przedstawił radny Jacek Wawro (PIS). Radny zaproponował stawki: 14zł brutto za odpady segregowane i 26,10zł za odpady niesegregowane. Radny obszernie argumentował swoją propozycję – fragment sesji dotyczący uchwały o gospodarce odpadami zamieszczamy pod artykułem.

Po przedstawieniu wniosków radnych w sprawie propozycji stawek za wywóz odpadów rozpoczęła się dyskusja i głosowania, a w zasadzie próba głosowania i kolejne wnioski: radni nie wiedzieli co głosują, jaki projekt i w jakiej formie…

Brak merytorycznego przygotowania do dyskusji, brak pomysłów na rozwiązanie problemu, drastycznej podwyżki cen wywozu odpadów, a także brak na sesji przedstawiciela Agencji Komunalnej do której należy składowisko odpadów. Efekt? Radni przyjmują uchwałę, która o blisko 70% podnosi ceny wywozu nieczystości dla mieszkańców naszej gminy. Zmniejsza także częstotliwość odbioru odpadów mieszanych z domów prywatnych.

Państwo Radni – dziękujemy, że nie podnieśliście ceny o 100%, przecież mogliście…


Skorzystaj z promocyjnej oferty reklamowej: redakcja@infobrzeszcze.pl

32 KOMENTARZE

  1. Może niech komunalka zajmie się odpadami z naszej gminy a nie z Miedznej Góry czy Bestwinki.. oczywiście najwięcej płacą mieszkańcy. Skandal !!!

    6
    2
  2. Wiem, że piszę nie na temat – tydzień temu dokładnie o północy był wstrząs górotworu. Spałam i trzęsienie domu ( i łóżka) obudziło mnie. Może redakcja dowie się cos więcej na ten temat.

  3. Może za taką cenę wywozu smieci nie bedzie tak smierdzialo z tego wysypiska jak obecnie wali zwłaszcza wieczorami i w słoneczne dni

    4
    1
  4. Co za czasy. Za PO smogu nie było. Przynajmniej oficjalnie. W 2012 roku pobilismy polski rekord a Donio kazał ztuszoec wyniki. Troche to przypomina Czarnobyl ale można było palić wszystkim.ach ta ekologia…

    3
    8
  5. Obecnie nie segreguje śmieci ale zmieniłem na segregowane a i tak huj wam w oko niemam zamiaru zbierać w domu śmieci będę lądował do kosza tak jak dotej pory a butelki pet do pieca

    2
    5
    • Prawie w każdej rodzinie ktoś odszedł z powodu nowotworu. Nie wiesz czy wdychanie smrodu po butelkach pet nie przyczyni się do pogorszenia Twojego zdrowia. Zacznij być człowiekiem a nie … (niech każdy sobie dopowie)

      5
      1
      • skoro interesujesz się nowotworami, co powiesz na artykuły higieny, tzn proszki do prania, płukania, mydła… tam jest chemii i człowiek skażone ubrania nosi cały dzień i noc. ale skoro piszesz na temat nowotworów to dobrze to wiesz…

        1
        4
        • Ja nie piszę na temat nowotworów tylko na temat czystego wolnego od smogu powietrza. Ja “walczę” o to by do wielu czynników wywołujących tę chorobę ludzie nie dokładali jeszcze jednego – tego z wdychania smrodu po spalaniu butelek pet. Szkoda Adamie , że nie popierasz tej walki, bo tak zrozumiałam Twój post.

          4
          1
  6. 1. Czy wywóz odpadów zielonych będzie obejmował również te, które zapakowane zostały do brązowych worków, czy należy kupić do tego celu dodatkowy kubeł. Zakup takowego pojemnika wyraźnie podniesie koszt wywozu śmieci z posesji indywidualnych.
    2. Rodziny wielodzietne są w dużym stopniu sponsorowane przez 500+ więc narzekanie na cenę wywozu wynikającą z liczebności rodziny uważam za przesadzone. Dzieci “produkują ” więcej śmieci niż np. emeryci.

    8
    4
    • Bio odpady to po prostu resztki z jedzenia. Mozna je składować do osobnego specjalnego pojemnika 😉 Dawidek zapomniał dodać, że umowa zawarta z agencja daje możliwość przywiezienia odpadów zielonych (trawa, gałęzie itp) na wysypisko bez limitu! Nikt tego od nas nie odbierze ale skoszoną trawę w workach lub luzem na przyczepce mozna dostarczyć nie płacąc za to dodatkowo na wysypisko śmieci na Przecieszyn.

      4
      2
      • Nie mam przyczepki ani haka e samochodzie więc muszę ja wynająć by wywieźć skoszoną trawę. Nie mam osobnego pojemnika więc muszę go zakupić a to podnosi znowu koszty wywozu śmieci z posesji. Bio odpady będą “czekały” na wywóz przez 2 tygodnie, tzn. będzie smród i szczury będą miały idealne warunki do rozmnażania. A tak na marginesie – nie zapełnię nawet przez 2 tygodnie pojemnika resztkami z posiłków obierkami z ziemniaków ….

        5
        3
  7. To nie radni zdecydowali, że tyle będzie kosztował wywóz śmieci, ale firmy – TRZY RÓŻNE FIRMY- które złożyły swoje oferty w przetargu. Gmina musiała przyjąć takie oferty i wybrała najniższą zaoferowaną cenę. Teraz radni tylko zdecydowali, czy za śmieci wg tych cen rynkowych z publicznego nieograniczonego przetargu będziemy płacić bezpośrednio przelewając opłaty z własnych portfeli, czy pośrednio – czyli z budżetu gminy, na który składają się nasze podatki. Rada nie ma ukrytego “budżetu” – worka z pieniędzmi, z którego w ramach dobrej woli i zachcianek magicznie wyciąga jakieś “cudze” pieniądze….. Czy tak, czy inaczej to pieniądze mieszkańców. Więc utrzymanie stawek na poziomie kilku złotych nic nie zmieniłoby – i tak trzeba zapłacić pełną stawkę wg oferty i umowy przetargu!

    10
    10
  8. Po pierwsze wy zróbcie porządek z tymi co nie płacą śmieci tyle ile maja płacić w stosunku do ilości osób w rodzinie. Poza tym będzie więcej kasy na siłownię może na targowicy

    14
    3
    • Dzieci “produkują” mnóstwo śmieci! Zaczynając od pampersów… to taki sam obywatel i tak samo musi płacić za wywóz śmieci.

      8
      10
    • Teraz będziesz miała 2000zl od państwa polskiego to Cie będzie stać. Teraz masz 1500. A tak na marginesie. Czy mieszkańcy bloków segregują śmieci tak jak ci z domów prywatnych?

      16
      • Przepisy obowiązują wszystkich mieszkańców. Tych z domów prywatnych i z bloków też. Na osiedlach są kontenery do segregowania, które są opróżniane 1 raz w tygodniu i proszę mi wierzyć- są pełne.

        6
        5
  9. “także zmniejsza częstotliwość odbioru odpadów BIO z domów prywatnych”
    Autor Dawid chyba też nie wiem co pisze. Zmniejszyć można jak się je juz wcześniej wywoziło. A odpady BIO jeszcze nie były wywożone w naszej gminie. Jak już trzebabyło napisać odpady zmieszane bo pewnie to autor miał na myśli.

    8
    2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj