17 kwietnia na stronie Urzędu Gminy pojawił się projekt Uchwały Rady Miejskiej w Brzeszczach w sprawie ustalenia wysokości opłat za odbiór odpadów z terenu Gminy Brzeszcze. Projekt zakładał znaczną podwyżkę cen za wywóz nieczystości z obecnej 9,50zł brutto za śmieci segregowane i 16zł brutto za odpady niesegregowane na stawki 15,90zł brutto za nieczystości segregowane i 25,50 za niesegregowane.

Projekt spotkał się ze sprzeciwem mieszkańców i części radnych. Na Sesji Rady Miejskiej, gdzie projekt miał być głosowany, Burmistrz Brzeszcz złożył wniosek, by wycofać z porządku obrad kontrowersyjną uchwałę, argumentując: „Zdecydowałem się na usunięcie projektu uchwały dotyczącej gospodarki odpadami z porządku obrad sesji, ponieważ uważam, że jest to bardzo ważna kwestia dla mieszkańców i powinna być skonsultowana z radnymi na kolejnym spotkaniu. Myślę, że wspólnie wypracujemy dobre rozwiązanie” – wyjaśnia swoją decyzję Radosław Szot, Burmistrz Brzeszcz.

Po kilku tygodniach projekt uchwały wrócił na Sesję Rady Miejskiej. Tym razem w projekcie uchwały Burmistrz zostawił radnym wykropkowane miejsca, by sami radni sami zaproponować odpowiednie stawki.

Jako pierwsza z propozycją „jedynych słusznych stawek” zgłosiła się radna Danuta Socha. Radna zaproponowała stawki: 15,90zł brutto za odpady segregowane i kwotę 25,50zł brutto za odpady niesegregowane, czyli dokładnie takie same stawki, jakie proponował Burmistrz Radosław Szot w projekcie uchwały, którą wycofał z porządku obrad poprzedniej sesji. Jakie argumenty podała radna Danuta Socha? Argumenty takie, jakie przywoływał Burmistrz, że są to kwoty, które wynikają z rozstrzygniętego przetargu.

Następnie swoją propozycję przedstawił radny Jacek Wawro (PIS). Radny zaproponował stawki: 14zł brutto za odpady segregowane i 26,10zł za odpady niesegregowane. Radny obszernie argumentował swoją propozycję – fragment sesji dotyczący uchwały o gospodarce odpadami zamieszczamy pod artykułem.

Po przedstawieniu wniosków radnych w sprawie propozycji stawek za wywóz odpadów rozpoczęła się dyskusja i głosowania, a w zasadzie próba głosowania i kolejne wnioski: radni nie wiedzieli co głosują, jaki projekt i w jakiej formie…

Brak merytorycznego przygotowania do dyskusji, brak pomysłów na rozwiązanie problemu, drastycznej podwyżki cen wywozu odpadów, a także brak na sesji przedstawiciela Agencji Komunalnej do której należy składowisko odpadów. Efekt? Radni przyjmują uchwałę, która o blisko 70% podnosi ceny wywozu nieczystości dla mieszkańców naszej gminy. Zmniejsza także częstotliwość odbioru odpadów mieszanych z domów prywatnych.

Państwo Radni – dziękujemy, że nie podnieśliście ceny o 100%, przecież mogliście…


Skorzystaj z promocyjnej oferty reklamowej: redakcja@infobrzeszcze.pl

26 KOMENTARZE

 1. Może za taką cenę wywozu smieci nie bedzie tak smierdzialo z tego wysypiska jak obecnie wali zwłaszcza wieczorami i w słoneczne dni

 2. Co za czasy. Za PO smogu nie było. Przynajmniej oficjalnie. W 2012 roku pobilismy polski rekord a Donio kazał ztuszoec wyniki. Troche to przypomina Czarnobyl ale można było palić wszystkim.ach ta ekologia…

  1
  6
 3. Obecnie nie segreguje śmieci ale zmieniłem na segregowane a i tak huj wam w oko niemam zamiaru zbierać w domu śmieci będę lądował do kosza tak jak dotej pory a butelki pet do pieca

  1
  4
  • Prawie w każdej rodzinie ktoś odszedł z powodu nowotworu. Nie wiesz czy wdychanie smrodu po butelkach pet nie przyczyni się do pogorszenia Twojego zdrowia. Zacznij być człowiekiem a nie … (niech każdy sobie dopowie)

 4. 1. Czy wywóz odpadów zielonych będzie obejmował również te, które zapakowane zostały do brązowych worków, czy należy kupić do tego celu dodatkowy kubeł. Zakup takowego pojemnika wyraźnie podniesie koszt wywozu śmieci z posesji indywidualnych.
  2. Rodziny wielodzietne są w dużym stopniu sponsorowane przez 500+ więc narzekanie na cenę wywozu wynikającą z liczebności rodziny uważam za przesadzone. Dzieci “produkują ” więcej śmieci niż np. emeryci.

  5
  4
  • Bio odpady to po prostu resztki z jedzenia. Mozna je składować do osobnego specjalnego pojemnika 😉 Dawidek zapomniał dodać, że umowa zawarta z agencja daje możliwość przywiezienia odpadów zielonych (trawa, gałęzie itp) na wysypisko bez limitu! Nikt tego od nas nie odbierze ale skoszoną trawę w workach lub luzem na przyczepce mozna dostarczyć nie płacąc za to dodatkowo na wysypisko śmieci na Przecieszyn.

   3
   2
   • Nie mam przyczepki ani haka e samochodzie więc muszę ja wynająć by wywieźć skoszoną trawę. Nie mam osobnego pojemnika więc muszę go zakupić a to podnosi znowu koszty wywozu śmieci z posesji. Bio odpady będą “czekały” na wywóz przez 2 tygodnie, tzn. będzie smród i szczury będą miały idealne warunki do rozmnażania. A tak na marginesie – nie zapełnię nawet przez 2 tygodnie pojemnika resztkami z posiłków obierkami z ziemniaków ….

    4
    3
 5. To nie radni zdecydowali, że tyle będzie kosztował wywóz śmieci, ale firmy – TRZY RÓŻNE FIRMY- które złożyły swoje oferty w przetargu. Gmina musiała przyjąć takie oferty i wybrała najniższą zaoferowaną cenę. Teraz radni tylko zdecydowali, czy za śmieci wg tych cen rynkowych z publicznego nieograniczonego przetargu będziemy płacić bezpośrednio przelewając opłaty z własnych portfeli, czy pośrednio – czyli z budżetu gminy, na który składają się nasze podatki. Rada nie ma ukrytego “budżetu” – worka z pieniędzmi, z którego w ramach dobrej woli i zachcianek magicznie wyciąga jakieś “cudze” pieniądze….. Czy tak, czy inaczej to pieniądze mieszkańców. Więc utrzymanie stawek na poziomie kilku złotych nic nie zmieniłoby – i tak trzeba zapłacić pełną stawkę wg oferty i umowy przetargu!

  7
  10
 6. Po pierwsze wy zróbcie porządek z tymi co nie płacą śmieci tyle ile maja płacić w stosunku do ilości osób w rodzinie. Poza tym będzie więcej kasy na siłownię może na targowicy

  13
  3
  • Dzieci “produkują” mnóstwo śmieci! Zaczynając od pampersów… to taki sam obywatel i tak samo musi płacić za wywóz śmieci.

   5
   9
  • Teraz będziesz miała 2000zl od państwa polskiego to Cie będzie stać. Teraz masz 1500. A tak na marginesie. Czy mieszkańcy bloków segregują śmieci tak jak ci z domów prywatnych?

   13
   • Przepisy obowiązują wszystkich mieszkańców. Tych z domów prywatnych i z bloków też. Na osiedlach są kontenery do segregowania, które są opróżniane 1 raz w tygodniu i proszę mi wierzyć- są pełne.

    3
    5
 7. “także zmniejsza częstotliwość odbioru odpadów BIO z domów prywatnych”
  Autor Dawid chyba też nie wiem co pisze. Zmniejszyć można jak się je juz wcześniej wywoziło. A odpady BIO jeszcze nie były wywożone w naszej gminie. Jak już trzebabyło napisać odpady zmieszane bo pewnie to autor miał na myśli.

  7
  2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.