W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie umów, dzięki którym, w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programowi Rządowego, na inwestycje wydane zostanie w sumie ponad 12,2 mln złotych.

8 milionów z tej sumy zabezpieczono w rezerwie budżetu państwa, zaś 4,4 mln dołożą beneficjenci Programu. Wśród gmin korzystających z Programu są: powiat oświęcimski, miasto i gmina Oświęcim oraz gmina Brzeszcze.

Na realizację piątego etapu Programu w latach 2016-2020 przeznaczono środki finansowe z budżetu państwa w kwocie 47 mln 398 tys. zł. Udział środków własnych beneficjentów Programu to kwota 19 mln 430 tys. zł.

„Realizowany od 1997 r. Oświęcimski Strategiczny Program Rządowy tworzy warunki do zapewnienia pokoju społecznego wokół byłego KL Auschwitz-Birkenau i godnego upamiętnienia największego w Europie i na świecie miejsca pamięci masowej zagłady milionów ludzi. Zadania wykonane w dotychczasowych etapach OSPR przyczyniły się do rewitalizacji otoczenia miejsca pamięci masowej zagłady, poprawy dostępności komunikacyjnej Oświęcimia oraz wyeksponowania jego walorów turystycznych i edukacyjnych” – czytamy na stronie powiatu oświęcimskiego.

Na realizację pierwszych czterech etapów programu w latach 1997 – 2015 przeznaczono z budżetu państwa ok. 103 mln zł, które wraz z wkładem beneficjentów w wysokości ok. 75 mln zł pozwoliły zrealizować inwestycje o łącznej wartości ok. 178 mln zł.

(źr. powiat.oswiecim.pl, malopolska.uw.gov.pl)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.