W dniu wczorajszym (30.06.2018r.) kilka minut po godzinie 22:00, dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, odebrał zgłoszenie o pożarze budynku w miejscowości Jawiszowice. Niezwłocznie na miejsce zadysponowano zastępy Straży Pożarnej i Policje.

Już po kilku minutach od zgłoszenia na miejscu pojawiły się pierwsze zastępy strażackie z OSP Jawiszowice, które przystąpiły do gaszenia pożaru.

„W momencie przyjazdu na miejsce zdarzenia pierwszego naszego zastępu, pożar był już w pełni rozwinięty. Ogień bardzo szybko się rozprzestrzeniał i obejmował praktycznie cały budynek, w którym kiedyś mieścił się zakład stolarski” – mówi Dawid Burzacki, dowódca pierwszego zastępu.

„Nasze działania polegały na rozpoznaniu sytuacji, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia i podaniu dwóch prądów wody- jeden w natarciu na budynek, który był objęty pożarem, a drugi prąd wody w obronie na sąsiedni budynek mieszkalny.

Ze względu na duże promieniowanie cieplne i niewielkie odległości pomiędzy płonącym budynkiem, a innymi zabudowaniami, po dojeździe kolejnych zastępów, podano dodatkowe prądy wody w obronie na sąsiadujący z budynkiem stolarni budynek gospodarczy, w którym znajdowały się łatwopalne materiały”- relacjonuje Dawid Burzacki.

Działania Straży Pożarnej trwały ponad dwie godziny. Po ugaszeniu pożaru, pogorzelisko zostało sprawdzone przy pomocy kamery termowizyjnej.

Dzięki dobrze zorganizowanej akcji ratowniczo-gaśniczej nie dopuszczono do rozwinięcia się pożaru na pobliskie zabudowania.

Przyczynę pożaru określi biegły z zakresu pożarnictwa.

Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, w nieużywanym budynku byłej stolarni w dniu kiedy wybuchł pożar, używano pieca grzewczego.

W akcji gaśniczej brały udział: 2 zastępy z OSP Jawiszowice, 4 zastępy z JRG Oświęcim, 1 zastęp z OSP Brzeszcze, Policja i Pogotowie Energetyczne.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.