Na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy film, na którym – według relacji czytelnika –  brzeszczański radny zaatakował niepełnosprawnego chłopaka. Na pierwszy rzut oka, faktycznie role agresora i poszkodowanego są jasno zarysowane, ale jak było naprawdę? Postanowiliśmy to sprawdzić… 

Zdarzenie miało miejsce na jednym z brzeszczańskich osiedli w dniu 08.09.2021r.

W pierwszych sekundach nagrania radny zwraca się w wulgarny sposób do młodego mężczyzny: „Jak Ci zaraz zaj..ie, to znajdziesz się tam miedzy tymi blokami”. Później jest tylko gorzej…

Radny Andruszko popycha i wyzywa młodego człowieka, który sprawia wrażenie pijanego. Czy był pijany? Możemy tylko przypuszczać. Natomiast faktem jest, że człowiek ten ma lekką niepełnosprawność.

„On jest niepełnosprawny, ale nie przeszkadza mu to w piciu i awanturowaniu się” – mówi w rozmowie z naszym dziennikarzem Pani Joanna, mieszkanka bloku, przed którym doszło do zdarzenia.

„Rozmawiacie o tej patologii z piwskami, która codziennie robi tutaj awantury? Bardzo dobrze zrobił Pan radny. Na nich nie ma mocnego, to chociaż radny pokazał gdzie ich miejsce” – włącza się do rozmowy mężczyzna spacerujący z psem.

Ostatecznie, poszkodowany ląduje na trawniku. Siedzi na nim radny, który przytrzymuje go za twarz i nakazuje leżeć. Oberwało się również świadkowi, który nagrywał całe zajście. Na filmie widać, jak ‘filmowiec’ w jednej ręce trzyma butelkę piwa, a w drugiej telefon, którym nagrywa zajście.

Skontaktowaliśmy się z radnym Grzegorzem Andruszko i poprosiliśmy o skomentowanie filmu, który krąży w sieci. Radny stwierdził, że słyszał o filmie, ale go nie widział i na wstępie odmówił udzielenia wywiadu. Po krótkiej rozmowie o kulisach zajścia zdecydował się jedak zdradzić szczegóły wydarzenia.

Z punktu widzenia radnego, to właśnie on został zaatakowany. Jak twierdzi, to jeden z napastników miał nawet próbować podpalić mu włosy, kiedy ten siedział na ławce przed blokiem.

Według Pana Grzegorza, spożywanie alkoholu przed blokiem czy na placu zabaw jest nagminne, tak jak zakłócanie porządku

Interwencja Policji

O sprawę, zapytaliśmy Policję, która dwukrotnie w ten dzień interweniowała na osiedlu.

„8 września o godzinie 17.51 mieszkaniec jednego z bloków przy ulicy Narutowicza w Brzeszczach zgłosił, że w związku z nieodpowiednim zachowaniem, zwrócił uwagę dwóm mężczyznom, przebywającym przed blokiem. Po tym fakcie mężczyźni stali się wobec niego agresywni słownie.

W związku ze zgłoszeniem na miejsce udał się jeden z patroli. Policjanci wylegitymowali uczestników zdarzenia. Sprawców zakłócenia ładu i porządku pouczyli o zachowaniu zgodnym z prawem, natomiast zgłaszającemu przekazali informację o możliwości złożenia zawiadomienia w najbliższej jednostce Policji”- mówi Małgorzata Jurecka z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.

Kolejne zgłoszenie Policja otrzymała kilkadziesiąt minut później.

„Wieczorem tuż po godzinie 19.00 anonimowy mieszkaniec osiedla zgłosił, że kilka osób  bije się w okolicy jednego z bloków przy ulicy Narutowicza w Brzeszczach.  We wskazany rejon natychmiast udał się patrol. Policjanci ustalili, że pomiędzy dwoma mieszkańcami bloku doszło do nieporozumienia na tle zakłócania ładu i porządku oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Następnie pomiędzy mężczyznami doszło do szarpaniny.

Z ustaleń policjantów wynika, że w trakcie w/w zdarzenia, żaden z uczestników nie doznał poważniejszych obrażeń ciała, w związku z powyższym zostali oni pouczeni o możliwości złożenia stosownego zawiadomienia, w najbliższej jednostce Policji”- wyjaśnia Małgorzata Jurecka z oświęcimskiej Komendy Policji.

Radny Andruszko zapowiedział podjęcie kroków prawnych. Podkreśla, że to on czuje się poszkodowany i pierwszy został zaatakowany.

Prawdą jest, że w Gminie Brzeszcze problem ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych i zakłócaniem porządku jest bardzo duży.

Wystarczy wieczorem przespacerować się w rejonie placu targowego lub między blokami. Może nagranie, które trafiło do sieci wywoła podczas kolejnej sesji Rady Miejskiej w Brzeszczach dyskusje, która przełoży się na realne działania, bo problem z roku na rok staje się coraz bardziej poważny.

51 KOMENTARZE

 1. Gdyby Pan radny umiał się zachować i był odpowiedzialny ( skoro go obrażali) to pierwsze powinien wezwać odpowiednie służby w tym przypadku Policję. Agresja rodzi agresję co widzieliśmy na powyższym obrazku. Proszę zauważyć iż Pan radny agresywny był także do innej osoby, Gdyby każdy z nas tak reagował na różne trudne sytuacje to aż strach pomyśleć co by było. Pan radny jest publiczną osobą i zachowanie takie nie przystoi. Co do zwolenników Straży Miejskiej gdyby istniała to coś w tej sprawie by się zmieniło? Policja ma szersze kompetencje to na takie nagłe agresywne zdarzenia nikt nie ma wpływu. Zaraz spieszę do tych którzy mówią że dobrze zrobił. Moim zdaniem otóż nie bo naciskanie na klatkę piersiową( przy pokaźnej wadze radnego) oraz nakaz leżenia( tak raczej mówi się do psa) i lekkie duszenie mogło się źle skończyć. Owszem jestem za tym aby egzekwować występki i karać z surowością ale niech się to dzieje przez odpowiednie służby. Miłego dnia(:

  10
  4
 2. Jako mieszkaniec miasta i jednocześnie wyborca Pana Grzegorza gratuluję postawy wobec elementu społecznego. Brawo ! 👏👏👏 Jesteśmy z Panem !

  27
  28
 3. Boze swiety…Przezywacie jakby kogos zabili. Nie pierwsza nie ostatnia taka sytuacja. A co te psy mialy zrobic? Zatrzymac i najlepiej za kraty? Za duzo seriali i ojca mateusza. Taka procedura w takich sytuacjach. Jak chlop sie poszkodowany czuje to zaklada sprawe z powodztwa cywilnego. Pili pija i beda pic wszedzie i zawsze. I zapewne wiekszosc miala w zyciu sytuacje gdzie po pijaku morde darli. Chcial chlop likwidacji strazy to niech sie bawi w szeryfa. To samo z tym rondem. Byli,sprawdzili alkomatem. Nie bylo ofiar. Pare znakow polozonych. Zwykla kolizja nic wiecej. Czego sie domagacie? Sledztwa ojca mateusza?

  5
  10
  • I znów jak mantrę to Ślusarczykowa nie podpisała umowy z izbą gdzie ponad 25 lat zawsze każdy włodarz to robił. Dziś zasiada w radzie i będzie robić to samo bo mają większość i będą obecnemu burmistrzowi na złość robić a to oni muszą wyrazić zgodę na taki wydatek. ( słynne NIE ! BO NIE ! ).

   25
   4
 4. Pan Grzegorz jest jaki jest ale bez powodu go tak niepotraktiwal. A sprawę pseudo policji to powinni urzędasy już dawno ruszyć. Wszystko to prawda. Nam nadzieję że pa burmistrz i inni to czytają i widzą co ludzie piszą.

  7
  4
 5. Mamy wszędzie problem, na osiedlach, targowcy, parku i nowiutkie boisko wraz z placem zabaw ktore bylo dzialem nas wszystkich. Młodzież ktora nie szanuje, przecież mamy monitoring i firme ochtoniarska dlaczego oni nie interweniuja?
  Tylko maja za zadanie otwarcie boiski o 6 i zamkniecie ich o 22 ?

  21
  1
 6. Brzeszcze To Pierdolone Detroit Tylko zamiast czarnuchów latają patusy z łysymi glacami dwudziesto kilku latkowie są niepełnosprawni? Od chlania i ćpania to co się odpierdala tutaj to jest jakaś masakra na wiadukcie Tygodniowo jest zbierane około 100 kg potłuczonego szkła na Targowice po zmroku bez gazu nie wychodzić bo co chwile ktoś tam dostaje wpierdol Policja pomimo nagrań z monitoringu rok szukała sprawcy podpalenia cały czas albo stoją za BP i żrą cos albo pod kebabem mundury tylko wymieniają na większe. może zacznijmy wywalać śmieci przez okna zrobimy sobie getto i będzie w pytę , Na Kaziemierza Wielkiego ktoś podjechał i wywalił plastiki z auta lodówkę i ćwierć tony gruzu i stało to prawie miesiąc .

  36
  6
 7. Idea była taka: likwidujemy straż miejską ale wzmacniamy Policję i co ? Straż miejska w takich przypadkach reagowała częściej i konkretniej niż policjanci.Dosyć tego- Oczekujemy od burmistrza konkretnych krokòw i zmiany Komendanta, jeśli nie bierzemy sprawy w swoje ręce i nogi ale wtedy może dojść do tragedii.

  31
  1
  • Tu trzeba podziękować Ślusarczykowej, Andruszce i innym przekupnym radnym. Wielu z nich zrobiło karierę jednej kadencji. Straż Miejska mogła być do dziś wystarczyło zmienić priorytety łatania budżetu fotoradarami ale radnym to pasowało nawet zakładali w budżecie wysokość dochodu z mandatów czym zmuszali STRAŻ do takich działań. Ustalić priorytety porządku publicznego i respektowania prawa miejscowego i tym powinni się zajmować. Dla przypomnienia wszystkim to akurat obecny Pan Burmistrz był przeciwny likwidacji straży był nawet inicjatorem poparcia i referendum. Dziś całego majątku po Straży nie ma i odbudowanie tego jest niemożliwe nawet jeżeli gmina da pieniądze policji one trafią do Komendy w Krakowie i tam zostaną rozdysponowane gdzie to pilne a nie na wakaty do Brzeszcz.

   26
   6
 8. Idea była taka: likwidujemy straż miejską ale wzmacniamy Policję i co ? Straż miejska w takich przypadkach reagowała częściej i konkretniej niż policjanci.Dosyć tego- Oczekujemy od burmistrza konkretnych krokòw i zmiany Komendanta.

  23
  5
 9. Ponoć Mundur szeryfa mu szyją z ubrań które pozostały po byłej Straży. A i konia gmina ma zakupić dla niego ze względu na szalejące ceny ropy naftowej.

  13
  11
 10. Ta lokalna Policja to już żenada. Wszystko im palcem pokazywać a jeszcze spierniczą. Reakcji brak na widok nielatów popijających piwko i palących jakieś świństwo, żule okupujące ławki z jabolami, rozdupcone przystanki i miejsce odpoczynku rowerzystów koło szkoły, to samo z fontanną w pseudo parku. Czy wy macie jakikolwiek nadzór nad sobą? Chyba trzeba was nagrywać i filmiki wysyłać od razu do stolicy to się może ogarniecie.

  27
 11. Życzę z całego serca każdemu mieszkać w miejscach gdzie upodobała sobie siedzenie i picie alkoholu Elita, od rana do wieczora , a panie w sklepie z uśmiechem na twarzy sprzedają alkohol nietrzeźwy przecież trzeba zarobić

  22
  2
 12. A gdzie wjazd samochodu na rondo? Policja w Brzeszczach ucieka od sensacji? Brawo Brzeszczanskie psy. Znów strach przed oczami. Gdzie rorty? Co z wami jest? Odwracacie uwagę od prawdy Panem radnym? STRACH ogarną was przed zemstą? Boicie się? 🤣🤣🤣

  17
  2
 13. Zawsze twierdził, że Straż Miejska jest potrzebna na osiedlach itd…potem nagle zmienił zdanie w zamian za stołek w komisjach i dwa miejsca parkingowe, chytry i cwany. Ale sytuacja jaka jest teraz w Brzeszczach zaczyna wymykać się w kwestii porządku publicznego bo etatów w policji brak. Ale w żaden sposób to nie usprawiedliwia takiego zachowania, powinien zadzwonić na Policje a bycie radnym nie upoważnia go do takiego zachowania. Miał szczęście, że ten człowiek był nie pełnosprawny w innym przypadku śmiem twierdzić, że pan radny by się zdziwił… tak na koniec.. Panie Grzegorzu KARMA WRACA…6 lat na to czekałem 🙂 :):)

  23
  8
 14. Jeden i drugi pijak powinni po ryju dostać. Cwaniaczki osiedlowe na których nie ma bata! “zostali oni pouczeni o możliwości złożenia stosownego zawiadomienia, w najbliższej jednostce Policji.” To po ch*j żeście tam patrolem jechali? Trzeba bylo drona wysłać, zobaczyć co się dzieje i zrzucić kartkę z informacją jw i byłoby tanieje. Albo straż miejska tam wysłać bo od tego są. Aha, byli bo żeście ich zlikwidowali.

  23
  2
 15. Na kolonii Paderewa to samo, żule chleją bez krempacji od rana do nocy zajmują ławki starszym ludziom, patrole policji widzą to codziennie i nie reagują, dlaczego ? To my mamy walczyć społecznie z tymi Chinami, od czego jest ta daremna Policja ?

  26
  • Z tymi lawkami to przesadziles:)ale fakt ze na osiedlu gdzie nie popatrzysz tam siedza.tylko co zrobic…jak ktos juz nadmienil niepodpisana umowa z izba. Mandatow sie im wystawiac nie opłaca,bo jak zapewne sie domyslasz oni ich nie płacą.czyli jaka kolej rzeczy? Ida do paki za nasze pieniadze. Dla nich przekoczowac zime w kryminale to jak w totka trafic. Cieplo sucho i jesc dadza.

   3
   1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.