Od 2022 roku obsługę programu “Rodzina 500+” prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych, przejmując od samorządów zbieranie wniosków w zakresie tego świadczenia wychowawczego. Od 1 lutego przyjmowane są wnioski na nowy okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 r.  Przypominamy, że obecnie wnioski o 500+ można składać wyłącznie drogą elektroniczną, a pieniądze do rodziców trafią na konto bankowe.

Aby uzyskać prawo do świadczenia „Rodzina 500+” w nowym okresie, rozpoczynającym się od 1 czerwca 2022 r., należy złożyć wniosek za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania elektronicznego:

Osoby, które złożą wniosek do 30 kwietnia 2022 roku, otrzymają pierwszą wypłatę świadczenia do 30 czerwca 2022 roku. W przypadku wniosków złożonych po tym terminie, ustalenie prawa do wypłaty świadczenia 500 + nastąpi w maksymalnym czasie do 3 miesięcy.

Rozpatrywanie wniosku w sprawie przyznania świadczenia wychowawczego przez ZUS odbywa się w formie elektronicznej. Informacja o przyznaniu świadczenia 500+ będzie znajdowała się w skrzynce odbiorczej na profilu PUE ZUS – także, gdy wniosek został złożony przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Przyznane przez ZUS świadczenie wychowawcze nie wymaga wydania decyzji administracyjnej.

Wypłata świadczenia 500+ będzie się odbywać wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane przez wnioskodawcę konto bankowe.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj