“Różowa skrzyneczka” to ogólnopolski projekt, którego celem jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym oraz ułatwienie dostępu do środków higieny osobistej podczas menstruacji. Na zaproszenie Fundacji “Różowa skrzyneczka”, pomysłodawcy akcji, do współpracy włączyły się gminy z terenu powiatu oświęcimskiego, w tym Gmina Brzeszcze. Już niedługo skrzyneczki zawisną w szkołach podstawowych oraz w Ośrodku Kultury.

11 października w Galerii Książki w Oświęcimiu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Fundację “Różowa Skrzyneczka” we współpracy z Oświęcimskim Instytutem Praw Człowieka, podczas którego przekazano pakiety dla gmin z terenu powiatu oświęcimskiego.

Gminę Brzeszcze reprezentowała Sekretarz Magdalena Maj, która podczas spotkania powiedziała: “Zapewnienie spokojnego, bezpiecznego, zdrowego uczestnictwa w codziennych zajęciach i aktywnościach, to obowiązek nie tylko rodziców, czy też opiekunów, ale także środowiska szkolnego.”

Dziekując za zaproszenie Gminy Brzeszcze do włączenia się w akcję Sekretarz M. Maj dodała:
“Wierzę, że uczennice i uczniowie, podejdą do kwestii „tabu menstruacyjnego” oraz nowości, jaką będą otrzymane dziś skrzyneczki, które już za kilka dni pojawią się w szkołach, z odpowiedzialnością, właściwie przygotowani przez wychowawców i pedagogów. To także ważny element wychowania i edukacji, by o sprawach intymnych rozmawiać otwarcie, z szacunkiem oraz przy użyciu odpowiedniego słownictwa.”

Jak wynika z badań Fundacji “Różowa Skrzyneczka” ubóstwo menstruacyjne, problem z dostępem do środków higieny, takich jak podpaski czy tampony, to w Polsce wciąż realny problem. 21% polskich uczennic opuszcza zajęcia szkolne z powodu braku podpaski, a ok 10% w ogóle nie wychodzi z tego powodu z domu. Sposobem na zwiększenie dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej są właśnie różowe skrzyneczki.

Takie skrzynki to prosty mechanizm – szafka zawiera środki higieny i jest ogólnodostępna. Wyposażenie może być finansowane: przez placówki, ze zbiórki, przez prywatnych sponsorów, jak i zgodnie z zasadą projektu: weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar!

Fundacja na swojej stronie internetowej wyjaśnia:
„Staramy się̨ o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań́ na czas miesiączki.”

Na stronie Tutaj znajduje się interaktywna mapa, na której można znaleźć lokalizację skrzynek oraz dane, dzięki którym można wesprzeć Fundację.

(źr., fot. Brzeszcze.pl)

23 KOMENTARZE

 1. Czytając te komentarze ,czy na innych forach można dojść do wniosku ( nie chcę nikogo obrazić ) ale my Polacy raczej nie należymy do mądrych narodów. Potrafimy tylko się obrzucać błotem nawzajem. To się zawsze dla nas źle kończyło. Wystarczy przypomnieć historię – rozbiory , wojna , konfidenci , folksdojcze itp. itd.
  Teraz mamy podobną sytuację : z jednej strony okładani jesteśmy przez UE a z drugiej przez Wschód.
  To może się dla nas źle skończyć.

  1
  1
  • Nie istnieje podział na mądre i niemądre narody – to stereotyp etniczny, który zaciemnia obraz świata. Z twoim wnioskowaniem odnośnie historii też trudno się do końca zgodzić.

 2. Jakie zatem są symptomy tego Upadku ? Wielu radnym marzy się władza więc bajają o upadku i jak jest źle. Niech najpierw coś zrobią opròcz wieszania piorunòw i niebieskich szmat na balkonie. Precz z polityką w samorządach, bo to największa gangrena ktòra zżera Polskę !

 3. Szczerze to pomysłodawca nie ma co robić w pracy,,,, akcja godna pożałowania, Park remontowany dla żuli, stadion ruina, hala sportowa tragedia, ciekawe ile Gmina ma długu…

  4
  4
 4. Jeśli płacisz jak Ostatni Frajer za przejazd autostradami, to wiesz przynajmniej gdzie są twoje pieniądze, akcja wspierana jest przez Kulczyk Foundation

  6
  8

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj