Jak co roku w połowie czerwca, tak i w miniony poniedziałek, Kuria Bielsko-Żywiecka opublikowała wykaz zmian w parafiach diecezji. Patrząc na ich ilość, w parafiach Gminy Brzeszcze szykuje się prawdziwa rewolucja. 

Ks. Tomasz Związek, dotychczasowy wikariusz parafii św. Urbana został mianowany proboszczem parafii św. Elżbiety w Cieszynie, a ks. Marcin Jakubiec, również wikariusz tejże parafii, swoją posługę podejmie w parafii św. Wawrzyńca Diakona i Męczennika i św. Kazimierza Królewicza w Rajczy.

Zmiany dotknęły również wikarych na Osiedlu. Ks. Filip Glanowski, który przez ostatnich osiem lat pracował w parafii Matki Bożej Bolesnej, został mianowany wikariuszem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Bielsku-Białej Obszarach. Ks. Piotr Zawarus po pięciu latach posługi w Jawiszowicach, teraz pracować będzie w parafii Najświętszej Rodziny w Kozach. Z kolei ks. Marcin Puchałka został mianowany nowym wikariuszem parafii Wniebowzięcia NMP w Wiśle.

Nowymi wikarymi w parafii św. Urbana mianowani zostali: 48-letni ks. Dariusz Dybczak, dotychczasowy wikary w Chybiu oraz 43-letni ks. Arkadiusz Talik, były już wikariusz parafii Najświętszej Rodziny w Kozach, który przed kilkunastu laty odbywał praktykę diakońską w parafii Matki Bożej Bolesnej na Osiedlu.

Swoją pracę w jawiszowickiej parafii niebawem rozpocznie dwóch nowych wikariuszy: 29-letni ks. Dawid Surmiak, dotychczas wikary w Inwałdzie oraz 29-letni ks. Paweł Wawak, dotychczasowy wikary w Andrychowie na Osiedlu.

Zmiany dotknęły również księży, pochodzących oraz niegdyś pracujących w  parafiach z terenu gminy Brzeszcze. Ks. Grzegorz Pydych, pochodzący z parafii na Osiedlu, posługujący w Pierśćcu, został mianowany nowym wikariuszem w Inwałdzie, natomiast proboszczami zostali mianowani: w Miliardowicach koło Czechowic-Dziedzic ks. Zygmunt Mizia, wikary w parafii MB Bolesnej w latach 2004-2007 oraz Kętach ks. Zbigniew Jurasz, wikary w parafii św. Marcina w Jawiszowicach w latach 2008-2011.

Ogłoszone w poniedziałek zmiany personalne wejdą w życie w ostatnią niedzielę sierpnia. Wszystkim kapłanom życzymy bożego błogosławieństwa w nowych parafiach.

Tekst: DS

15 KOMENTARZE

 1. Po ch*j zmieniaja proboszczów w parafiach.Proboszczem sie jest do smierci,więc po co komu odbierać ten zaszczyt za życia.To jakieś chore jest co się wyprawia.

 2. Brzeszczanin , co bierzesz że takie bzdury piszesz , a może tylko raz w roku chodzisz do kościoła jajka święcić !!!!!!!!!!!!!!

 3. Wolę takiego administratora niz proboszcza, co dach remontowal 20 lat, i nic poza tym dla kościoła nie zrobil. Teraz parking sie robi, ogrodzenie sie robi, okna sie wymienilo, ogrzewanie zrobiło. Kancelaria taka jak sie należy. Przyszedł gospodarz, sprząta po porzednikach. Stary proboszcz pogrzeb odprawił, a pieniadze na msze wziął do Bielska. Poszecie tu, ze szacunek sie mu nalezy i musial byc pochowany przy kosciele. A Ci co są pochowani na cmentarzu to przez brak szacunku tam leżą? Wojuje teraz kółko adoracji co kolo starego skakało i dobrze z nim mialo. Juz raz to przerabialiśmy. Burzyka zaraz odsuną bo donosy juz piszą na niego. Nie dzieli sie to musi odejść. Katole sa, będą i nie wymrą szybko. Wal*ć ich!!!

 4. Te stare dewoty , co chciały by Ks. Jańczy był pochowany przy kościele , niech mu teraz zrobią pomnik , a wara od proboszcza Burzyka …!!!!!!!!!!!!!!

  • Ks. Janczy sam chciał być pochowany na terenie parafii, zapisał to nawet w swoim testamencie. Dewoty nic do tego nie miały. Był proboszczem przez 20 lat, w wielu sprawach się zasłużył dla parafii. Czy nie zasługuje na nagrobek i przede wszystkim szacunek, który nawet po śmierci nie jest mu okazywany? Ile razy administrator o nim wspominał? Na palcach jednej ręki można by to policzyć. Poza tym po raz kolejny chcę podkreślić, że ks. Burzyk jest tylko administratorem (tymczasowym zarządcą) parafii, a nie jej proboszczem i nie jest uprawniony do posługiwania się tym tytułem. https://diecezja.bielsko.pl/parafie/matki-bozej-bolesnej-jawiszowice/
   Jest tu adnotacja “Proboszcz”, czy “Administrator”?

 5. Minął rok od śmierci Ks. Franciszka. Gdzie nagrobek? Jak pies ma leżeć pod betonową płytą? Zamiast wikarych, pierwszy powinien polecieć Administrator (po 4 latach widać nie zasłużył nadal na tytuł proboszcza). WSTYD, księże Burzyk, WSTYD!

  • Wolę takiego administratora niz proboszcza, co dach remontowal 20 lat, i nic poza tym dla kościoła nie zrobil. Teraz parking sie robi, ogrodzenie sie robi, okna sie wymienilo, ogrzewanie zrobiło. Kancelaria taka jak sie należy. Przyszedł gospodarz, sprząta po porzednikach. Stary proboszcz pogrzeb odprawił, a pieniadze na msze wziął do Bielska. Poszecie tu, ze szacunek sie mu nalezy i musial byc pochowany przy kosciele. A Ci co są pochowani na cmentarzu to przez brak szacunku tam leżą? Wojuje teraz kółko adoracji co kolo starego skakało i dobrze z nim mialo. Juz raz to przerabialiśmy. Burzyka zaraz odsuną bo donosy juz piszą na niego. Nie dzieli sie to musi odejść. Katole sa, będą i nie wymrą szybko. Wal*ć ich!!!

   • Róża, ty to chyba o jakimś innym ks. Marcinie piszesz. Prawdziwe piękno liturgii tylko na jego mszach. A i ten głos… Będzie go bardzo brakowało. Tak samo zresztą jak ks. Piotra i jego mocnych i bardzo trafiających w serce kazań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.