Teresa Jankowska, etatowa członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu uczestniczyła w dzisiejszym spotkaniu online z udziałem Stanisława Szweda, wiceministra rodziny i polityki społecznej. Podczas spotkania zorganizowanego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie przedstawiono rządowy projekt Strategii Demograficznej 2040. 

Projekt Strategii Demograficznej 2040 to pierwszy w Polsce kompleksowy dokument mierzący się z niekorzystnymi trendami w obszarze demografii. Jej strategicznym celem jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń – czytamy na stronie Pełnomocnika Rządu do Spraw Polityki Demograficznej.

W badaniach poprzedzających przygotowanie Strategii Demograficznej blisko 35 procent respondentów zadeklarowało, że wpływ na ich decyzję o posiadaniu dzieci ma jakość systemu opieki zdrowotnej (w tym pediatrycznej). Niemal tak samo często respondenci wskazywali na kwestię jakości opieki prenatalnej i okołoporodowej.

Projekt strategii został opracowany na podstawie dokładnej analizy czynników, które wpływają na dzietność w Polsce w oparciu o dane i wiedzę z ponad 650 źródeł z Polski i zagranicy w tym artykułów naukowych, raportów i badań opinii.

W rezultacie zidentyfikowanych zostało 10 obszarów najsilniej wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci. Autorzy proponują 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych.

(źr., fot. powiat.oswiecim.pl)

2 KOMENTARZE

  1. Przecież flagowy projekt 500+ nie działa??? Co do powiedzenia ma władza? strzał w kolano po raz kolejny. A dziś przez to mamy drożyznę i taki z tego klops.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.