W związku z czwartkową tragedią na kopalni Stonava w czeskiej Karwinie pod polską granicą, w której życie straciło dwunastu polskich górników, prezydent Andrzej Duda ogłosił niedzielę dniem żałoby narodowej.

O 12:00 w OSP Jawiszowice rozbrzmiała syrena alarmowa, tak strażacy- ochotnicy uczcili pamięć tragicznie zmarłych górników.

„Wielu z nas pracuje na kopalni, albo pracowało. Wiemy jak bardzo jest to niebezpieczna praca i jakie niesie ze sobą zagrożenia. Nasza jednostka funkcjonuje na terenie gminy górniczej, bardzo często współpracujemy z górnikami i pomagamy sobie nawzajem. W tym dniu, dniu bardzo ciężkim i trudnym dla wielu rodzin górniczych, chcieliśmy pokazać naszą solidarność”- mówi Józef Szczerbowski, prezes OSP Jawiszowice.

„Pomysł, aby uczcić pamięć o zmarłych górnikach zrodził się bardzo spontanicznie. Ja sam byłem ratownikiem górniczym. Wiem co przeżywają rodziny i bliscy górników- górników, którzy jutro nie zasiądą przy wigilijnym stole. W takich chwilach powinniśmy się wspierać i jednoczyć.

Pamiętam jak w 2010 roku, podczas powodzi górnicy, pomagali nam układać worki z piaskiem i robić prowizoryczne tamy, aby ograniczyć skutki powodzi na terenie naszej gminy. Takich przykładów na wzajemną pomoc i wsparcie jest naprawdę wiele. Dlatego też jeden z naszych zastępów,oddał honor górnikom, którzy tragicznie zginęli w czeskiej kopalni”-mówi Marek Kopijasz, członek Zarządu OSP Jawiszowice.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.