W Powiatowym Zespole nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach starosta Andrzej Skrzypiński i członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska uczestniczyli dziś w uroczystości ślubowania kadetów. Uhonorowali szkolnych ratowników medycznych, którzy pomagają m.in. ukraińskim uchodźcom oraz wzięli udział w otwarciu wystawy poświęconej patronowi powiatowej „Szóstki” – prof. Kazimierzowi Bieleninowi.

W zeszłym roku, dokładnie 19 listopada, obchodziliśmy 10. rocznicę śmierci profesora Kazimierza Bielenina, wybitnego historyka, archeologa, pedagoga, Honorowego Obywatela Gminy Brzeszcze i Nowa Słupia – przypomniała, witając przybyłych gości dyrektor powiatowej „Szóstki” Dorota Klimczak.

– Epidemia pokrzyżowała nasze plany i nie mogliśmy zorganizować uroczystości z tej okazji, ale spotykamy się dzisiaj, aby wspomnieć postać profesora, którego imię od kwietnia 2009 r. nosi nasza szkoła. Mieliśmy wyjątkowy zaszczyt znać swojego patrona za jego życia, wielokrotnie się z nim spotykaliśmy przy różnych okazjach – dodała pani dyrektor.

Głos zabrał starosta Andrzej Skrzypiński.
– Spotykamy się w trudnym dla Europy czasie. Ale w tym przykrym czasie nie brakuje szlachetnych postaw ze strony młodych ludzi, którym chcielibyśmy podziękować za ich fantastyczną postawę na rzecz uchodźców wojennych z Ukrainy. Dzięki waszej postawie, nauczycieli, uczniów, rodziców, całej społeczności Gminy Brzeszcze na twarzach uchodźców zaczyna pojawiać się uśmiech i choć na chwilę zapominają o wojennej traumie. Wraz z p. Teresa Jankowską i p. Moniką Stalicą chcielibyśmy wręczyć drobne upominki i listy gratulacyjne gronu osób za godną postawę w trakcie tego kryzysu uchodźczego – powiedział starosta Andrzej Skrzypiński.

Uroczystości otwarto wystawę poświęconą postaci patrona szkoły – „Wiedza, pracowitość i skromność to atrybuty wielkości”. Ekspozycja powstała dzięki udziałowi PZ nr 6 w projekcie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej pt. „Usłyszeć zapomniane głosy”, upamiętniającym losy wybitnych, ale często zapomnianych mieszkańców tej ziemi.

– Nasza placówka w ubiegłym roku wspólnie z Powiatem Oświęcimskim i Gminą Oświęcim rozpoczęła projekt edukacyjny pod nazwą „Usłyszeć zapomniane głosy – losy mieszkańców ziemi oświęcimskiej z I połowy XX wieku”. Projekt przewidziany jest jako wydarzenie cykliczne, którego zadaniem jest powstanie mapy pamięci w formie wystaw zlokalizowanych w miejscowościach naszego powiatu, prezentujących niezwykłe osoby i ważne wydarzenia dla tego terenu – tłumaczy Dorota Mleczko, dyrektorka Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

Projekt składał się z dwóch etapów. W pierwszym uczestnicy – nauczyciele, lokalni historycy, edukatorzy z domów kultury, z izb pamięci, stowarzyszeń wzięli udział w zajęciach warsztatowych dotyczących archiwizacji, fotografii, wystawiennictwa oraz metod przeprowadzania relacji audio i video ze świadkami historii. Drugi zakładał opracowanie wystawy dotyczącej osoby lub wydarzenia ważnego dla danej społeczności.

– Dzisiejsze wydarzenie w Brzeszczach otwiera cykl wystaw, które prezentowane będą w najbliższych tygodniach w Chełmku, Kętach, Zatorze, Malcu, Gorzowie i Oświęcimiu. To dzięki udziałowi w tym projekcie możemy dziś usłyszeć ten „zapomniany głos historii” i przypomnieć sylwetkę wyjątkowego człowieka jakim niewątpliwie był profesor Kazimierz Bielenin – dodaje Dorota Mleczko.

W trakcie uroczystości uczniowie klas mundurowych złożyli uroczyste ślubowanie kadetów. Wręczono nagrody laureatom konkursu wiedzy o patronie szkoły. Postać prof. Kazimierza Bielenina przybliżył Józef Stolarczyk, wieloletni nauczyciel historii w PZ nr 6. Głos zabrały także inne osoby, których los zetknął z prof. Bieleninem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj