Świńska grypa to nic innego, jak choroba zakaźna wywołana przez określone podtypy wirusa grypy (wirus “zwykłej” grypy oraz wirus świńskiej grypy należą do jednej rodziny, wywołują jednak zupełnie inne jednostki chorobowe). Jej nazwa wzięła się od pierwotnego “celu” wirusów, czyli świń.

Objawy świńskiej grypy wywoływanej przez wirus A/H1N1 przypominają te, które zwiastują zwykłą grypę. Dlatego lekarz, stawiając diagnozę, po pierwsze musi sprawdzić, czy oprócz gorączki pacjent ma przynajmniej dwa z trzech następujących objawów:

-ból głowy

-kaszel

-bóle mięśni

Gdy objawy te występują, kolejnym krokiem w diagnozie świńskiej grypy jest sprawdzenie, czy chory miał mógł mieć kontakt z wirusem świńskiej grypy. Jeśli tak, lekarz może zlecić wykonanie testów w kierunku zakażenia wirusem A/H1N1. Jeśli wyniki będą pozytywne, należy niezwłocznie podjąć leczenie antywirusowe.

Zachorowania w powiecie oświęcimskim

“Od 1 stycznia do 4 lutego 2019r. w powiecie oświęcimskim odnotowano 141 zachorowań na grypę. W przypadku dwóch chorych, badania potwierdziły, że mamy do czynienia z wirusem AH1N1, wirusem świńskiej grypy”- mówi Barbara Horodeczny z Oddziału Nadzoru Sanitarnego w Oświęcimiu.

Trudna sytuacja „za miedzą”

W powiecie bielskim, który bezpośrednio graniczy z Gminą Brzeszcze, sytuacja jest znacznie gorsza. Z dnia na dzień wzrasta liczba zachorowań na tzw. świńską grypę. Obecnie w Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku Białej z powodu zarażenia wirusem AH1N1 jest hospitalizowanych 16 osób.

Kolejne dwa przypadki zostały stwierdzone w Szpitalu Miejskim w Bielsku Białej.

Niestety potwierdzono również 3 przypadki śmiertelne na terenie powiatu bielskiego.

-MIEJSCE NA TWOJĄ REKLAMĘ-

 redakcja@infobrzeszcze.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj