Wczoraj o godzinie 10:15 do Dyżurnego Operacyjnego Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu, wpłynęło zgłoszenie o pożarze w przewodzie kominowym w Jawiszowicach przy ul.Pocztowej.

Na miejsce niezwłocznie zadysponowano miejscowych ochotników.

Po przybyciu do zdarzenia, Kierujący Działaniami Ratowniczymi, stwierdził że tlą się sadze w wyczystce i poziomym odcinku od pieca do komina.

Nasze działania polegały na wybraniu tlących się sadz i przelaniu ich wodą. Następnie sprawdzono budynek detektorem wielogazowym, który nie wykazał przekroczenia norm stężenia – powiedział nam Tomasz Galoch, Kierujący Działaniami Ratowniczymi.

Właściciel mieszkania został poinformowany o zakazie użytkowania pieca do czasu wizyty kominiarza.

Strażacy po godzinie akcji powrócili do koszar.

Jest to już kolejny z pożarów w przewodzie kominowym w powiecie oświęcimskim. Strażacy przypominają o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych.

W innym przypadku zarządcy według rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 21 kwietnia 2006 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów będą ponosić kary za niedopełnienie tego obowiązku. Koszt wezwania kominiarza nie jest wygórowany, a brak rachunku czy protokołu potwierdzającego coroczny przegląd kominiarski może spowodować, że nie dostaniemy odszkodowania po pożarze.

Zapchany komin może doprowadzić do zapalenia się nagromadzonej sadzy, a co gorsza może wystąpić tzw. cofka. To powoduje, że niebezpieczny dla zdrowia i życia czad może przedostać się do naszych lokali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.