Kosztem blisko 6 mln zł, w tym 3-milionowej dotacji Powiatu Oświęcimskiego, na terenie Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu powstanie nowoczesne Centrum Diagnostyczne. Zmieści pod jednym dachem „porozrzucane” dotąd w kilku miejscach szpitalne pracownie. 23 lutego stosowną umowę sygnowali starosta Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz i dyrektor szpitala Edward Piechulek.

To kolejna poważna inwestycja szpitalna dofinansowana w ostatnim czasie przez Powiat Oświęcimski. W zeszłym roku oddano do użytku szpitalne przewiązki, które samorząd powiatowy wsparł 2-milionową dotacją.

Zadowolenia z podpisanej umowy nie kryli powiatowi włodarze i dyrektor szpitala. Starosta Andrzej Skrzypiński podkreślił, że Centrum Diagnostyczne znacząco poprawi komfort dla pacjentów. Mimo mocno napiętego budżetu Powiatu udało się wygospodarować poważne środki na dofinansowanie budowy centrum. To zasługa zarówno zarządu, jak i rady powiatu.

Przeniesienie pracowni diagnostycznych, zlokalizowanych dotąd na różnych kondygnacjach budynku, w jedno miejsce oraz połączenie ich z istniejącą pracownią tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego i Szpitalnego Oddziału Ratunkowego pozwoli na kompleksową i szybką diagnostykę pacjenta.

Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu przypomniał, że lecznica funkcjonuje w kilku budynkach, co rodzi określone konsekwencje i utrudnienia.

– Pierwszy krok w kierunku poprawy komfortu dla pacjentów zrobiliśmy w zeszłym roku, oddając do użytku przewiązkę, która połączyła szpitalne budynki. Teraz stawiamy kolejny krok, budując centrum, w którym znajdą się pracownie diagnostyczne dotąd rozsiane na różnych piętrach. Dziś jest tak, że pacjent musi wyjechać na II piętro, by skorzystać z rentgena, zjechać piętro niżej na usg czy endoskopię. W zasadzie przechodzi obok oddziałów szpitalnych, styka się z pacjentami tychże oddziałów, co nie służy rehabilitacji. Po wybudowaniu centrum, osoby korzystające z diagnostyki nie będą się nam „rozchodziły” po szpitalu – powiedział dyrektor.

Nowoczesne Centrum Diagnostyczne powstanie na dziedzińcu sąsiadującym z izbą przyjęć, SOR-em i pracownią tomograficzną.Dzięki temu pacjenci, którzy trafią na SOR będą szybciej zdiagnozowani. Co istotne, także pacjenci z poszczególnych oddziałów dzięki przewiązkom i dwudrzwiowym windom bezproblemowo skorzystają z połączonego z nią centrum. Ponadto Centrum będzie mieć także połączenie z oddziałem obserwacyjnym, na który trafiają osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Wkrótce zostanie rozpisany przetarg. Prace budowlane powinny ruszyć pod koniec pierwszego półrocza br. Potrwają 10-12 miesięcy.

Wartość inwestycji sięga niemal 6 mln zł. Dotacja Powiatu Oświęcimskiego wynosi 3 mln zł. Poza tym lecznicy udało się pozyskać dofinansowanie Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego (2,2 mln zł). Szpital z własnego budżetu wygospodarował blisko 800 tys. zł.

Budynek Centrum Diagnostycznego będzie przeznaczony na potrzeby pracowni RTG, USG, badań mammograficznych i endoskopowych. W jego skład wejdą także pomieszczenia związane z obsługą pacjentów: poczekalnia, rejestracja, sanitariaty, pomieszczenia związane z obsługą pomieszczeń diagnostycznych (sterownie, kabiny pacjenta, zmywalnia), pomieszczenia socjalne dla personelu, gospodarcze i magazynowe.

Budynek zostanie połączony z istniejącym obiektem trzema wejściami. Będzie też posiadał wejście z zewnątrz.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.