Odbiorem końcowym robót w dn. 22 listopada 2021 roku zakończyła się realizacja projektu “Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Skidziniu”. Na inwestycję Gmina Brzeszcze pozyskała dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. W odbiorze udział wziął Burmistrz Radosław Szot wraz ze swoim zastępcą Łukaszem Kobieluszem.

Podstawowym założeniem projektu było ograniczenie niskiej emisji poprzez likwidację przestarzałego ogrzewania w budynku – starych pieców węglowych, docieplenie ścian oraz wymiana oświetlenia na energooszczędne. W efekcie realizacji przedsięwzięcia zwiększona została efektywność energetyczna obiektu, co – obok oczywistego efektu ekologicznego – bezpośrednio przełoży się na obniżenie kosztów ogrzewania i oświetlenia, przysparzając korzyści ekonomicznych.

Od lutego br. prowadzone były roboty związane z dociepleniem stropodachu, hydro i termoizolacją ścian fundamentowych szkoły, roboty dociepleniowe ścian budynku szkolnego i sali gimnastycznej, wymiana oświetlenia z przestarzałych żarowych i jarzeniowych opraw w liczbie ponad 200 sztuk na nowoczesne i energooszczędne oprawy typu LED. Podstawową kwestią była zmiana sposobu ogrzewania budynku – zamontowane zostały kondensacyjne kotły gazowe. Trzeba podkreślić, że likwidacja kotłowni węglowej to nie tylko demontaż starych kopciuchów, ale także możliwość adaptacji pomieszczeń po składzie węgla. Placówka zyskała dodatkowe pomieszczenia magazynowe.

Równolegle z robotami termomodernizacyjnymi prowadzona była przebudowa obiektu umożliwiająca adaptację części pomieszczeń szkolnych na przedszkole.
W budynku szkoły wyłączono na potrzeby przedszkola część pomieszczeń na parterze. Powstały dwie wygodne sale wraz z niezbędnym zapleczem – łazienkami, szatniami i pomieszczeniem socjalnym. Nowe sale pomieszczą 40 dzieci. Dodatkowo wykonawca dostarczył i zamontował urządzenia placu zabaw, które będzie służyło przedszkolakom. W najbliższych tygodniach dostarczone zostanie nowe wyposażenie do sal m. in. szafki, stoliki, ławeczki. Rozpoczęcie zajęć przedszkolnych w nowej lokalizacji planowane jest na początek roku 2022.

Roboty budowlane prowadziła firma “Handrem-Brzeszcze” R A. Palka s.c. z Brzeszcz. Nadzór realizowała firma Wojtyła Budownictwo Sp. z o.o. z Bielska – Białej.

Wartość całego zadania, w tym termomodernizacja wraz z adaptacją pomieszczeń na przedszkole, wyniosła blisko 2,4 miliona złotych. Dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego wynosi ponad 1,01 miliona złotych.

Zadanie “Termomodernizacja budynku Szkoły Podstawowej w Skidziniu” jest dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Umowa nr RPMP.04.03.02-12-0005/20.

(źr., fot. Brzeszcze.pl)

1 KOMENTARZ

  1. zanim się wzróci nowy7kocioł gazowy to z 2 do 3 razy będzie trzeba piec wymienić. kto zamienił kopciucha czy na piec z podajnikiem czy na gaz i ma ten piec 10 lat wie o cym piszę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj