Szpital Powiatowy w Oświęcimiu i Powiatowy Zespół Nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach będą ze sobą ściśle współpracować. Przyszli ratownicy medyczni kształcący się w powiatowej „Szóstce” będą praktykować w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Stosowne porozumienie podpisali dziś w lecznicy dyrektorzy obu placówek – Dorota Klimczak i Edward Piechulek. Obecni byli włodarze Powiatu: starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński, wicestarosta Paweł Kobielusz i członkini zarządu Teresa Jankowska.

Dyrektor szpitala Edward Piechulek powiedział, że współpraca, choć niesformalizowana, trwa już jakiś czas. W listopadzie ub. roku szkoła otrzymała od dyrekcji lecznicy trzy fantomy szkoleniowe służące do symulowania w sposób realistyczny resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

– Bardzo cieszymy się, że nasza młodzież będzie mogła korzystać z praktyk w szpitalu – podkreśla pani dyrektor.

Podobne odczucia wyraził starosta oświęcimski Andrzej Skrzypiński. Przypomniał, że to nie jedyna placówka edukacyjna w naszym powiecie, która korzysta ze sprzętu użyczonego przez szpital. Niedawno Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu otrzymała w pełni wyposażoną karetkę wycofaną już z czynnego użytkowania przez lecznicę.

– Bardzo lubimy współpracować z młodymi ludźmi, którzy są kreatywni. Z kolei naszą domeną jest doświadczenie. Połączenie tych żywiołów to gwarancja, że wyjdzie z tego coś dobrego – skwitował dyrektor szpitala.

Członkini zarządu powiatu Teresa Jankowska powiedziała, że uczniowie będą mogli skonfrontować wiedzę teoretyczną z sytuacjami na SOR-ze, które nierzadko bynajmniej podręcznikowe nie są.

Nauczyciel i ratownik medyczny Krzysztof Klimczak stwierdził, że na tej umowie skorzystają obie strony. Powiedział, że kształceniem na kierunku ratownik medyczny w powiatowej „Szóstce” coraz częściej są zainteresowani młodzi ludzie nie tylko z okolicznych miejscowości, lecz także z sąsiednich powiatów.

Żeby zostać profesjonalnym ratownikiem medycznym trzeba skończyć trzyletnie studia licencjackie w tym kierunku.

(źr.fot.Powiat.oświecim.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj