Od kilku dni nastroje wśród pracowników zakładów górniczych należących do Spółki Tauron Wydobycie są bardzo bojowe. Górnicy i pracownicy TW są niezadowoleni z wypłat, sposobu traktowania pracowników przez przełożonych, a także czarnych chmur, które pojawiły się nad spółką.

W poniedziałek 15 lipca w Jaworznie odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Tauron Wydobycie z przedstawicielami związków zawodowych. Pod budynkiem, w którym prowadzone były rozmowy, licznie zgromadzili się górnicy ZG Sobieski i ZG Janina. Po kilku godzinach do zebranych górników wyszli przedstawiciele związków- głos zabrał Stanisław Kłysz (przedstawiciel brzeszczańskiej „S”, a od jakiegoś czasu członek rad nadzorczych spółek należących do Skarbu Państwa). Jego przemowa była przerywana okrzykami górników: „Złodzieje” i „Gdzie są Brzeszcze” – no właśnie, gdzie były Brzeszcze?

Górnicy z brzeszczańskiej kopalni, mimo deklaracji na forach branżowych nie przyjechali pod siedzibę Tauron Wydobycie w Jaworznie? Dlaczego? Jedni tłumaczą to brakiem organizacji i konkretnych informacji na temat tego spotkania, natomiast inni mówią wprost: „Związki nie były zainteresowane tym, żeby pracownicy pojawili się pod siedzibą TW” – mówi jeden z górników.

Jak mówi się w „kopalnianych kuluarach”: „Solidarność nie poprze teraz górników, bo Stasiu mógłby stracić państwową posadkę- gdzie jego niezależność?” – pytają z ironią górnicy. To właśnie do szefa brzeszczańskiej „S” górnicy mają najwięcej pretensji. Większość opinii nie nadaje się do przytaczania w mediach.

Górnicy mają również pretensje do pozostałych związków zawodowych, że pozostają bierne aktualnej sytuacji.

„W najbliższy piątek (19 lipca) w ZG Janina o godzinie 10:00 odbędzie się spotkanie przedstawicieli zarządu Tauronu Wydobycie z pracownikami spółki. Na to spotkanie organizują się koledzy z Jaworzna i Libiąża, a u nas na Brzeszczach? Cisza jak makiem zasiał. Kiedyś związki podstawiłyby autobusy, żeby nas jak najwięcej pojechało do Libiąża na spotkanie. A dzisiaj? Dzisiaj udają, że nic się nie dzieje” – mówi rozgoryczony Pan Andrzej, górnik z kilkunastoletnim stażem.

Faktycznie dziwi postawa górniczych związków- oficjalnie mówią o tym, że nie organizują wyjazdu na rozmowy do Libiąża i nie prowadzą żadnych działań protestacyjnych.

Skąd ta bierność?

Najprawdopodobniej przez porozumienie, które zostało podpisane w maju 2019 roku przez organizacje związkowe i Tauron Wydobycie S.A.

Porozumienie było następstwem rozmów w sprawie podwyżek płac, których domagali się pracownicy TW. Niestety porozumienie nie zostało wypowiedziane przez żadną ze stron i nadal obowiązuje, a co za tym idzie, aktualne są ustalenia związkowców i przedstawicieli Tauron Wydobycie, że „Zarząd i Organizacje Związkowe Tauron Wydobycie S.A we wrześniu rozpoczną rozmowy o wzroście wynagrodzeń zasadniczych pracowników, realizowanych od 01.10.2019r.  po wcześniejszym ustaleniu kwestii wzrostu Przeciętnego Wynagrodzenia Bazowego roku 2019 pomiędzy Zarządem i Radą Społeczną Grupy Tauron, w przypadku, gdy sytuacja finansowa Grupy to umożliwi (Porozumienie z dnia 06.05.2019r. – paragraf 2 punkt 7)”.

„Jeśli uda się podzielić nasze środowisko, jeśli uda się doprowadzić do konfliktów między zakładami, to nic nie wywalczymy. Musimy trzymać się razem i razem stanąć ramię w ramię na piątkowych rozmowach w Janinie” – mówi górnik z ZG Sobieski w Jaworznie.

„Nie ważne w co grają związki i jakie plany mają wobec zarządu. My chcemy bezpiecznej pracy i godnych zarobków. Chcemy znać prawdę jaka jest naprawdę kondycja finansowa spółki Tauron Wydobycie i jakie plany są co do losów ZG Janina” – komentuje górnik z Libiąża.

„Jesteśmy młodymi górnikami, którzy mają kredyty hipoteczne, mają rodziny do wykarmienia. Pracujemy weekendy i święta, a zarabiamy tyle co pracownicy na kasie w sklepie. Nie może tak być, że oszczędza się na nas, oszczędza się na bezpieczeństwie i udaje, że wszystko jest cacy. No nie jest i związkowcy otwórzcie oczy, bo zostaniecie sami w tych waszych dziuplach. My chcemy pracy i godnej płacy i o to będziemy walczyć. Jak trzeba będzie to zrzucimy się na autobus i razem z innymi górnikami będziemy czekać na efekt piątkowych rozmów pod bramą ZG Janina. Dość straszenia górników konsekwencjami i p…….nia że powinniśmy być wdzięczni , że w ogóle możemy pracować”- mówi Pan Paweł, nie kryjąc swoich emocji.


REKLAMA

Skorzystaj z bezpłatnych konsultacji detektywistycznych- nie działaj sam…

KONTAKT DETEKTYW <klik>

32 KOMENTARZE

 1. Gnoje grają na czas zatkać chcą nam gęby jakimiś ochłapami które i tak mieliśmy dostać, mają nas za przygłupów. Najwyższy czas zacząć działać wypisujcie się że związków wszystkich bez wyjątku to zadziała.

  3
  3
 2. Przedstawicie Sierpnia 80 na dzisiejszej masówce:
  *My jako jedyni żeśmy tego nie podpisali!
  Na to przypadkowy górnik:
  *Jak miałeś podpisać ciulu jak przy negocjacjach Cie nie było!
  Panie szarfisto przewodniczący, co z tymi pytaniami co Twoi rycerze mieli zadać na masówce? 😆 Czyżby Ci argumenty dzisiaj wytrąciło? Pamiętaj, wojować tez trzeba umieć!!! Na razie jesteś malutki.

  11
  3
 3. Jak ktos myśli ze PiS nie zamknie kopalń to czemu Tauron zmienia sposob wytwaarzania energi na wiatrowa itp. I czemu jest sprowadzany węgiel z Ukrainy i Rosji a na polski podwyzszana akcyza.

  6
  1
  • W roku 2018 do Polski sprowadzono rekordową ilość 19,7 mln ton węgla, głównie z Rosji. To samo było w poprzednich latach. A miało się to zmienić gdy PiS przejmie władzę, a tu nic…..przedtem związki blokowały transport a teraz cicho.

   9
   1
    • A i jakos wegiel musza ludzie miec skoro pan szanowny zlodziej Buzek postanowil zamknac kilkanascie rentownych kopalni. Tego juz nie pamietacie?;)

     3
     7
    • To samo do Ciebie, poczytaj a później pisz.
     W 2018 r. państwowy Węglokoks sprzedał spółkom energetycznym około 1,1 mln ton zagranicznego węgla.

  • Gdyby Ci co domagaja się najgłośniej podwyżek, pracowali uczciwie do 13.30, a nie gonili pod szybem od 11 to wegla wydobyliby więcej i nie trzeba było sprowadzać.

 4. Panowie wszyscy dobrze wiedzą że w Tauronie rządzi “S” więc jeśli nic się nie ruszy po piątkowych rozmowach to deklaracje do ręki i pod drzwi “S”

  13
  4
 5. Panowie pozostaje jedno, jeśli związki się nie przyłożą do rozmów to pozostaje tylko wypisać się. Jak zobaczą kilkaset deklaracji to zadziała.

  12
  2
  • Tu tez zobaczysz jak Cie Tauron rozjedzie kiedy nie bedziesz mial zwiazkow za plecami. Ludzie trochę zacznijcie myśleć o co w tym wszystkim chodzi.

   4
   8
   • A może Panowie przejdą sie do innych zwiazkow i zapytają co inne związki w tym kierunku robią? Bo jak na razie to jest to akcja wymierzona w Solidarność przez inny związek. Chciałbym dożyć chwili kiedy ZZ będą za bramą i wcale nie cieszylbym sie z tego. Cieszylbym sie z idiotow, którzy wypisali sie ze związków i z idiotów, którzy do tego doprowadzili. Ciekawe czy wtedy zarząd bedzie się pytał ZZ czy moze zlikwidować wczasy pod grusza, 14 wypłatę, kartki, nie mówiąc juz o Waszych ukochanych 6 godzinach. Życzę Wam szczęścia!

    5
    5
   • Związki można otworzyć za bramą dobrego prawnika odpowiednich gości i już mamy związek otwarty za bramą bo te wszystkie związki na terenie kopalin to już są przekupieni

    2
    2
 6. A wy na tych Brzeszczach myslicie że później coś ugracie? Jeśli nie teraz to wcale… Co do związków jest ich za dużo i siedzą w kieszeni dyrektora wiec dobrze nie będzie… Jeśli sami nie wywalczymy swojego to nikt nam tego nie da… Od kilku lat ciągły spadek “wynagrodzeń” ile można pracować za psie pieniądze…

  13
  5
 7. Nie ubierajcie załogi w słowa jednego Pana który na forach sieje ferment i szczuje resztę braci na Pana Kłysza i Solidarność. Inny związek podjudza swoją “armię” i próbuje doprowadzić do wojny domowej na Brzeszczach. Swoją drogą to przykre, że na ok 2000 załogi, ma się sprzymierzeńców których można policzyć na palcach jednej ręki Panie MW, nie uda się Wam. Pamiętajcie, że ten c najgłośniej szczeka, ma najmniej do powiedzenia.

  12
  11
 8. Czy szanowna redakcja zapytala ile Klysz zarabia w tej jednej radzie nadzorczej? Byc moze to rozwiazaloby wszystkie kłamliwe slowa, które pisze sie na ten temat. Bo czytając te bulwarowe doniesienia, w których nikt z imienia i nazwiska sie nie wypowiada, ma sie wrażenie, że pisze to zwiazek, który nic nie zrobił dla kopalni, a tylko miesza bo takie ma zadanie i tylko to potrafi.

  8
  9
 9. Stanisław Klysz jest zastępcą przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność. Problem jest na Janinie. Gdzie były związki z Janiny jak Tauron uchwalał odchodzenie od wegla i ogłosił sprzedaz Janiny? Dlaczego wtedy żeście nie strajkowali? Teraz jak juz jest pozamiatane to pod pretekstem niskich zarobków robi sie akcje. Pan przewodniczacy S z Janiny ratuje się Klyszem bo sam zawalił temat.

  Panie Klysz! Szukajmy innej alternatywy i bierzmy sie w tego tauronu. Z Janiną i Sobieskim nic dobrego nas nie czeka.

  9
  3
 10. Ruszcie dupy górnicy!!!! Na kogo czekacie??? Chcie by was krytykowali i mili za cioty???

  Jak sie nie ruszycie PiS wad i wszysykie kopalnie wykonczy bo taki jest plan, szydlo juz sie odizolowala od brzeszcz

  11
  6
  • Pierdolenie. Póki PiS rządzi moge byc spokojny o kopalnie że ją nie zamkną i nie sprzedadzą dla prywaciarza tak jak to zrobiło PO za czasów swoich rządów :’) a i odnośnie do połączenia sił w sprawie strajku. Dlaczego solidarnosc z Janiny Jaworzna i Brzeszcz nie ogłosi legalnego strajku. Na tych trzech kopalniach zarabia sie najmniej … Ludzie pracujący na innych kopalniach pod PGG czy JSW nie chcą wierzyć, że u nas są takie a nie inne zarobki. Pracuje w sugu a mam skończone Technikum Górnicze i nie widze perspektyw żeby wzięli nas pod kopalnie, wolą dać kase na Transjan Remagum Linter Wampol Sug2 Sug3 ZOK SRGC niż mieć własną załogę.

   11
   10

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.