Decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego na terenie Polski wprowadzono stan zagrożenia epidemicznego. Przywrócone zostają pełne kontrole na wszystkich polskich granicach, ograniczone do 50 osób zgromadzenia państwowe, religijne i prywatne, zamknięte kawiarnie, restauracje, puby i inne miejsca rozrywki.

Nie chcąc dopuścić do sytuacji, w której osoby przebywające w domu z powodu zawieszenia zajęć w szkołach i uczelniach czy pracy zdalnej przebywają w dużych skupiskach ludzkich. rząd zdecydował o:

 • ograniczeniu  funkcjonowania galerii handlowych (apteki, sklepy spożywcze i drogerie działają wszędzie – również w galeriach i centrach handlowych!),
 • zakazie zgromadzeń powyżej 50 osób o charakterze publicznym, państwowym i religijnym. Dotyczy to zarówno spotkań w budynkach, jak i na świeżym powietrzu.

Wszystkie sklepy spożywcze, banki, apteki, drogerie otwarte

Wszystkie sklepy oferujące sprzedaż ubrań, biżuterii, kosmetyków, narzędzi i wszelkich innych towarów pozostają otwarte. Ograniczenie dotyka jedynie tych punktów, które znajdują się w centrach lub galeriach handlowych. W galeriach i centrach handlowych zaś otwarte będą wszystkie:
 • sklepy spożywcze,
 • apteki,
 • drogerie,
 • pralnie.

Banki i placówki finansowe działają normalnie.

Restauracje tylko z jedzeniem na wynos lub z dowozem

Restauracje, kawiarnie czy bary nadal będą mogły sprzedawać jedzenie. Ograniczeniu podlega jedynie spożywanie posiłków na miejscu. Zamówienia będzie można brać na wynos lub też z dostawą do drzwi.

Inne ograniczenia na najbliższy czas

Najbliższe dwa tygodnie to czas szeroko zakrojonych działań, które mają zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Polsce. Działamy prewencyjnie. Ponieważ duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa, zdecydowano zamknąć siłownie, baseny, klub taneczne, kluby fitness, muzea, biblioteki, kina.

 

Wcześniej zawieszono już zajęcia w szkołach, przedszkolach, żłobkach, a także na uczelniach.

Wszystkie powyższe działania są możliwe dzięki tzw. specustawie – ustawie dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa.

Wszystkie niezbędne i bieżące informacje można znaleźć na: gov.pl/koronawirus.

(źr. brzeszcze.pl , fot. ft.com)
 

3 KOMENTARZE

 1. Panie dyrektorze Szczepanek. Dlaczego nie można zamawiać recept drogą internetową poprzez stronę ZOZ VITA. Odciążyłoby to panie z recepcji, które odbierają telefony lub nie nadążają z ich odbieraniem

 2. Spotted Brzeszcze
  1 godz. ·

  #spotterka

  jak to jest? niby jest kwarantanna a na osiedlu Słowackiego i placu zabaw dzieciątka hulają. Na rowerach, wrotkach, grają w piłkę. W nocy w klatkach życie towarzyskie uprawia młodzież starsza. Na zwrócona uwagę dzieci reagują zdziwieniem…one tylko przed blokiem…, a rodzice agresją. Nadzieja tylko w tym , że ponoć głupi ma szczęście…oby.

  Czy ten wpis na fcb pozostanie bez echa ?????

 3. Vita zaleca rejestracje telefoniczną…. Panie Szczepanek warto by było uruchomić dodatkowy telefon bo dodzwonić się graniczy z cudem kilkadziesiąt razy próbowałem o rożnych porach i nic !!!!.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.