“Zarząd Powiatu rozumie sytuację, i pomimo wejścia w spór zbiorowy postara się wesprzeć nauczycieli. Od kilku lat wzrasta różnica miedzy wydatkami samorządu na edukację, a otrzymywanymi środkami w subwencji oświatowej” – poinformował wicestarosta Paweł Kobielusz. 

W związku z przeprowadzonym niedawno referendum strajkowym w szkołach, w piątek  w Starostwie Powiatowym w Oświęcimiu odbyło się spotkanie Zarządu Powiatu w Oświęcimiu z dyrektorami szkół i placówek powiatowych.

Podczas spotkania szczegółowo omówiono sytuację związaną z rozpoczęciem akcji strajkowej w powiatowych szkołach. Jak jednak zapewnili dyrektorzy, na czas strajku uczniowie nie zostaną bez opieki.

Jak podkreślana podczas rozmów, zadania oświatowe nakładane przez Państwo nie są w pełni finansowane, a to jest powodem coraz większych dopłat Powiatu do wydatków na prowadzenie szkół. Na przestrzeni ostatnich lat dopłaty Powiatu do wydatków bieżących szkół przedstawiały się następująco:

  • w 2014 – 1 748 866,92 zł.
  • w 2015 – 1 839 967,58 zł.
  • w 2016 – 2 279 681,67 zł.
  • w 2017 – 5 658 952,58 zł.
  • w 2018 – 6 103 164,01 zł.

“Zarząd Powiatu w Oświęcimiu apeluje więc do rządzących o zabezpieczenie w pełnej wysokości środków finansowych i nie wyobraża sobie sytuacji kiedy to Rząd dojdzie do porozumienia ze Związkami Zawodowymi, a zapłacić za zobowiązania będzie musiał samorząd” – mówi Starosta Oświęcimski Marcin Niedziela.

(źr. powiat.oswiecim.pl)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.