Polski Alarm Smogowy rozpoczyna kampanię “Zobacz czym oddychasz”. W wybranych miejscowościach pojawią się sztuczne płuca, które będą pokazywać poziom zanieczyszczenia powietrza. Pierwsze instalacje stanęły 13 listopada – w Dniu Czystego Powietrza – w Otwocku, Krzeszowicach i Jeleniej Górze. Dzięki współpracy z Alarmem Smogowym Brzeszcze, instalacja z płucami będzie także w naszej Gminie.

Propozycję zrealizowania w naszej Gminie takiej akcji przedstawili członkowie Alarmu Smogowego Brzeszcze, z którymi we wrześniu spotkał się Burmistrz Radosław Szot. Podczas spotkania rozmawiano o jakości powietrza w Brzeszczach, analizując możliwe do podjęcia działania, w szczególności informacyjne i edukacyjne.

To od świadomości mieszkańców i codziennych wyborów zależy, jaka jest jakość powietrza, którym oddychamy. Spalanie śmieci i niskiej jakości węgla w domowych piecach niesie bardzo poważne konsekwencje nie tylko  dla środowiska, ale przede wszystkim dla zdrowia i życia.

Instalacja przypominająca zarys płuc, wykonana jest z białego, półprzepuszczalnego materiału. Wentylatory umieszczone z tyłu przepuszczają przez nie powietrze, co sprawia, że płuca „oddychają”, a mieszkańcy mogą przekonać się, jak mocno zanieczyszczone jest powietrze w ich miejscowości.
 Nasze doświadczenia wskazują, że w ciągu dwóch tygodni taki materiał potrafi zmienić kolor na ciemno grafitowy. Pokazuje to, że osadzają się tam zanieczyszczenia, które trafiają również do naszych płuc – tłumaczy Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

Gmina Brzeszcze w ostatnich 2 latach dofinansowała wymianę 215 pieców. Dotacje pochodziły z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 oraz z budżetu Gminy Brzeszcze i Powiatu Oświęcimskiego.
Łączna wartość udzielonego dofinansowania to 1 227 898,87 złotych, w tym z budżetu Gminy Brzeszcze 503 225,15 złotych, z Powiatu Oświęcimskiego 40.000,00 złotych, ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 684 673,72 złote.

Mieszkańcy mogą wpłynąć na jakość powietrza, inwestując w środowisko. Taką możliwość dają między innymi ogólnopolskie Programy „Czyste Powietrze” – KLIKNIJ oraz „Mój Prąd” – KLIKNIJ, realizowane w ramach współpracy między Narodowym a Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Dzięki nim można zdobyć atrakcyjne dofinansowanie na wymianę systemu ogrzewania na ekologiczny, docieplenie domu, by uniknąć strat ciepła, a także montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.

(źr., fot. Brzeszcze.pl)

1 KOMENTARZ

  1. Mieszam na Paderewskiego i muszę wdychać to czym palą kulturalni emeryci z Osiedla Wisła. Dlaczego tam nie ma kontroli ? Ci ludzie segreguja chyba odpady na te które można spalić w dzień i te które pali się nocą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.