“Już niedługo ruszy realizacja wyczekiwanej przez mieszkańców Gminy Brzeszcze inwestycji! Na zadanie „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach” Gmina Brzeszcze otrzymała 7,7 miliona dotacji z budżetu państwa w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego etap VI na lata 2021-2025” – podaje Urząd Gminy. 

W nowym parku wyodrębnione zostaną strefy sportu i rekreacji oraz wypoczynku, powstanie zaplecze do organizacji różnorodnych imprez i wydarzeń (muszla koncertowa, toalety, budynek całorocznej kawiarenki).
Powstaną m.in.:
 • plac zabaw o powierzchni ponad 15 arów ze strefami dostosowanymi umiejętności i koordynacji ruchowej dzieci w różnym wieku,
 • ogrodzone i oświetlone boisko do piłki nożnej, z możliwością adaptacji w sezonie zimowym na lodowisko,
 • nowa muszla koncertowa,
 • obiekt gastronimiczny,
 • budynek toalet,
 • skatepark o powierzchni ponad 630 m.kw. z 7 urządzeniami/przeszkodami,
 • strefa wypoczynku ze stołami piknikowymi,
 • ścieżka spacerowo-edukacyjna “wszystko o pszczołach”,
 • zamontowana zostanie mała architektura (ponad 70 ławek, stojaki na rowery, kosze na śmieci) oraz wykonanie nasadzenia,
 • w zrewitalizowanym parku zaplanowano ponad 150 drzew i 550 krzewów.

Zadanie „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach”, mające na celu uzyskanie atrakcyjnego i estetycznego wyglądu parku miejskiego, na obszarze którego znajduje się Miejsce Pamięci, idealnie wpisało się w Priorytet 5. „Poprawa dostępności i zagospodarowanie otoczenia obiektów byłych podobozów KL Auschwitz-Birkenau w powiecie oświęcimskim”, zatwierdzonego uchwałą Rady Ministrów w dniu 10 lipca 2020 roku Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. VI etap Programu realizowany będzie w latach 2021-2025.

Szacunkowa wartość inwestycji przygotowanej przez Gminę Brzeszcze wynosi około 12 milionów, w tym pozyskane przez nas dofinansowanie to  7,7 miliona.

Inwestycja „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach” zostanie zrealizowana w perspektywie dwuletniej. W pierwszym kwartale 2021 roku ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe i wyłoniony wykonawca. Same roboty budowlane ruszą wiosną. W pierwszym etapie wykonane będą roboty rozbiórkowe, wyburzeniowe i utylizacyjne, przebudowa kanalizacji i drenaż obszaru objętego inwestycją. Następnie przyłącza elektryczne, oświetlenie i monitoring.

“Mamy nadzieję, że nic nie zakłóci harmonogramu prac i w przyszłym roku o tej porze będą już wykonane ścieżki spacerowe, co ważne – przyjazne rolkarzom i rowerzystom, a także gotowa będzie część strefy rekreacji, czyli boisko i plac zabaw” – wyjaśnia Łukasz Kobielusz, zastępca Burmistrza.

Podzielony na strefy wiekowe plac zabaw będzie miał powierzchnię ponad 10 arów. Urządzenia i zestawy zabawowe, dostosowane do umiejętności i koordynacji ruchowej dzieci w różnym wieku, posadowione będą na bezpiecznym podłożu, amortyzującym upadki. Dodatkowo, w celu podniesienia bezpieczeństwa, plac zostanie ogrodzony.

Największe zmiany i efekty prac mieszkańcy zobaczą w 2022 roku. Prowadzona będzie kontynuacja prac w strefie rekreacji, obejmująca budowę street-workout’u i skatepark’u.

Nowy park zyska nowę muszlę koncertową. Zapleczem do organizacji wydarzeń sportowych i rekreacyjnych, a także codziennego odpoczynku mieszkańców, będzie całoroczny obiekt gastronomiczny (w miejsce sezonowego ogródka) oraz budynek toalet.

“Mam nadzieję, że brzeszczanie doczekają się w końcu parku z prawdziwego zdarzenia! Wierzę również, że Rada Miejska przychyli się pozytywnie do tego pomysłu, mając na uwadze, jak ogromną kwotę dotacji  pozyskaliśmy na tę inwestycję z budżetu państwa” – przyznaje Radosław Szot, Burmistrz Gminy Brzeszcze.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Urzędu Gminy.

(Tekst i foto: brzeszcze.pl)

45 KOMENTARZE

 1. Dog Park. Bo za niedlugo zostaniemy wiezniami systemu i tylko ze zwierzem bedziemy moglo wyjsc. Ogrodzony z regulaminem. Po jakims czasie okaze sie ze w strefie psiej bedzie czysciej niz w superparku

 2. Pan(i) pozytywny. Gdzie indziej istnieją GZE , Straże Miejskie, itc tacy jak Ty a może inni a Gminy rozwijają się lepiej jak nasza. Powiedz mi tylko gdzie tu fenomen tego wszystkiego?

  2
  2
 3. A może by tak zrewitalizować sołectwa, które nie mają jeszcze kanalizacji? Wszystkie rowy odwadniające, krzypopki, przykopki itp. są zawalone gnojówką i mydlinami, smród idzie na całą wieś. Każdy pompuje i puszcza ścieki gdzie się tylko da. Woda w studni sąsiada ma tyle bakterii, że nie nadaje się nawet do podlewania ogródka. Za kilkanaście lat wszystkie te boiska i parki z urządzeniami będą już zjedzone przez czas i wandali. Może wreszcie ktoś mądry pomyśli o kanalizacji wsi, które należą do Brzeszcze.

 4. Oj akurat za poprzedniego burmistrza sytuacja w Gorniku byla duzo gorsza. Smiem twierdzic ze to caryca dazyla do upadku i tak juz ledwo przedzacego Gornika…

  5
  5
 5. Burmistrz ma problem? Przecież mial robic sciezki rowerowe od ul Budy do ul. Klonowej w Brzeszczach. W Jawiszowicach od ul. Spoldzielczej do ul. Kostka Jagielly przez piekny lesny teren. I robi? Tak ale alfalt na ul Budy i na Dąbrowskiego za pieniadze przeznaczone na sciezki rowerowe. Projekt na dworzec kolejowy przy Dworcowej zrobiony, pieniążki leżą w ministwrstwie i UM w Krakowie (Przyklad dworca w Oświęcimiu) Robi? Nie bo to projekty zaczęte przez poprzednich wlodarzy. Burmistrz kreuje wizerunek gminy i to on i jego ludzie z urzędu maja robic wszystko zeby tych pieniedzy ściągnąć jak najwięcej. A teraz robia tak jak Ul. Sikorskiego. Zrobiona! za pieniadze gminy bo dofinansowania nie dostali… Projekt zle zrobiony czy co ze musielismy robic droge bez dofinansowania?
  Teraz będziemy miec piekny park z boiskiem (7 w gminie?) ktorego roczne utrzymanie bedzie kosztowało okolo 200 000tys zl. A Gornik Brzeszcze niech upada…

  13
  10
  • Ty PW jak twoi rządzili to tylko drogi robili zasłużonym np. Ul. Wspólna lub Kacza. A jak wyboru miały się zbliżać to tak projektów narobili oczywiście przez swoich aby im kieszenie zapełnić zapewne. Co z tego jak pokrycia na te projekty nie było i nie ma. Teraz będziecie wytykać tylko w radzie został wasz obóz więc do nich pretensje.

   11
   5
 6. Szanowni Państwo! Pilnujcie i nalegajcie na to, żeby została opublikowana lista radnych,którzy głosowali za tym aby w Brzeszczach nie działo się kompletnie nic, a nasze dzieci snuły się po dworcu i siedziały na wiadukcie PKP, popijając po kryjomu piwo.

  12
  9
  • Szanowny Panie nalegaj na burmistrza dlaczego nie chce pozyskac pieniedzy na odtworzenie dworca i obiektow przyleglych z ministerstwa i UM? Wtedy dzieci miałyby co robić. A projekt lezy i czeka…

   11
   7
 7. Jako mieszkanka ul. Obozowej stanowczo sprzeciwiam się rozbudowie skateparku w tej lokalizacji! Już teraz istniejąca infrastruktura jest bardzo uciążliwa – nieustanny huk i łomot jest nie do zniesienia! Nie chce sobie nawet wyobrażać co będzie jeżeli skatepark zostanie powiększony dwukrotnie… Przecież dookoła mieszkają ludzie! Park powinien być miejscem wypoczynku i nieuciążliwej rekreacji – miejsce skateparki jest przy szkołach lub na stadionie.

  13
  13
  • Joanno- jest sposób. Nabazgraj sobie czerwoną błyskawice na czole, wysmaruj się kropelką i przyklej się do rampy albo boxa. Wtedy może ktoś dostrzeże twój sprzeciw. W innym wypadku masz uja do gadania.

   9
   15
  • Typowa PiSowska purchwa wszystko przeszkadza moze by Kościółek nie przeszkadzał z napi**alajacymi dzwonami na poranna mszę jak po nocnej zmianie człowiek chce spać?

   6
   11
  • Ma Pani rację, a komentującym brak kultury. Hałas jest bardzo dokuczliwy dla okolicznych mieszkańców i ma Pani prawo ten problem poruszyć. Nie wspomnę, że wieczorem skatepark przeradza się w miejsce imprez równie głośnych małolatów. Wystarczy tam podejść, żeby zobaczyć ilość rozbitego szkła po alkoholu i różnorakich śmieci … OBRZYDLIWOŚĆ !!!

   12
   1
 8. Problem w tym, że przed wyborami na burmistrza obóz Pana Adamczyka połączył się z Pis-em.. Dziś mamy taką sytuacje, że większość mają radni którzy są nie przychylni obecnemu burmistrzowi i to komplikuje wiele. Pomimo, że chciałby zrobić i może ma pomysł ale ma problem w Radnych..

  14
  4
  • Burmistrz ma problem? Przecież mial robic sciezki rowerowe od ul Budy do ul. Klonowej w Brzeszczach. W Jawiszowicach od ul. Spoldzielczej do ul. Kostka Jagielly przez piekny lesny teren. I robi? Tak ale alfalt na ul Budy i na Dąbrowskiego za pieniadze przeznaczone na sciezki rowerowe. Projekt na dworzec kolejowy przy Dworcowej zrobiony, pieniążki leżą w ministwrstwie i UM w Krakowie (Przyklad dworca w Oświęcimiu) Robi? Nie bo to projekty zaczęte przez poprzednich wlodarzy. Burmistrz kreuje wizerunek gminy i to on i jego ludzie z urzędu maja robic wszystko zeby tych pieniedzy ściągnąć jak najwięcej. A teraz robia tak jak Ul. Sikorskiego. Zrobiona! za pieniadze gminy bo dofinansowania nie dostali… Projekt zle zrobiony czy co ze musielismy robic droge bez dofinansowania?
   Teraz będziemy miec piekny park z boiskiem (7 w gminie?) ktorego roczne utrzymanie bedzie kosztowało okolo 200 000tys zl. A Gornik Brzeszcze niech upada…

   7
   5
   • Nie traktuj tego wpisu jako złośliwość. Górnik Brzeszcze upadł już dawno temu. Myślenie, że przyjdzie gmina i zrobi nam klub, to było dobre za peerelu.

    9
    2
 9. Bardzo dobra robota. Tylko tak trzymać. A nasi radni na pewno zagłosują na tak bo przecież to rozsądni ludzi i chcą dobra dla nas wszystkich niezależnie od obozów rządzących.

  5
  6
  • Krzykaczu ???😂😂😂 O czym Ty piszesz Pepe ??? Czytasz swoje komentarze ??? Ja je czytam i widzę same narzekania. Nic Ci się nie podoba. Nie robią nic – źle, robią -jeszcze gorzej. Zamiast narzekać i krytykować rzuć jakiś pomysł co zrobić z parkiem aby nie wyglądał jak z czasów PRLu. Co zrobić , jak zrobić i za co zrobić. Niestety do roku 2014 w naszej gminie nie działo się nic. Byliśmy zacofaną gminą w której gdyby nie Urząd Wojewódzki to nawet główne drogi tj 933 i 949 byłyby w opłakanym stanie. Gdyby poprzednie władze te rządzące do 2014 inwestowały przynajmniej tak jak te rządzące po roku 2014 roku nasza gmina wyglądałaby o niebo lepiej a takie obiekty jak park, stadion KS Górnik nie straszylyby PRLem. Zanim więc coś znowu napiszesz zastanow się najpierw …

   5
   4
 10. Mam nadzieję że Radni staną na wysokości zadania i zagłosują pozytywnie. Bo tu nie ma co patrzeć na politykę tylko na dobro naszej gminy. A słyszałam że już są szemrania żeby zrobić nazłość Buristrzowi i zawetować projekt. Apeluje do Radnych że z tego parku będą się cieszyć wszyscy.

  11
  6
 11. Lobby górnicze obiecywało że jak kopalnia będzie dalej fedrować, to rzeka kasiory popłynie do kasy miasta i będzie jak Dubaju, a jest jak Czadzie lub Górnej Wolcie. Która to już inwestycja wybudowana za pieniądze z “Programu Oświęcimskiego”. Może w tym parku wybudować tężnie jak Ciechocinku?.

  6
  7
 12. Park to już miał być remontowany za kadencji Jankowskiej. Naprawdę tyle trzeba było czekać żeby coś się w tej sprawie ruszyło? Wstyd

  13
  3
 13. Bravo w końcu coś konkretnego dla rodzin i mieszkańców. Mam tylko nadzieję że radni zagłosują za! Bo jak nie to będzie ich gwóźdź do trumny.

  16
  4
   • Po pierwsze to jest program rządowy a po wtóre aby uzyskać dotację należy zapewnić wkład własny. W tym przypadku jest to kwota ok. 4 mln złotych co stanowi ok 4% rocznego budżetu gminy ( te środki można by było przeznaczyć na np rewitalizację osiedla Paderewskiego o którym wspomina forumowicz s12)
    Pomimo tego trzeba te środki wykorzystać i zrewitalizowac park Będzie to wtedy jedno z niewielu miejsc w naszej gminie godnych odwiedzenia i spędzenia tam wolnego czasu.
    Już raz przespaliśmy dotację ( wtedy unijna) na rewitalizację stadionu w Brzeszczach. Bylo wtedy do zgarnięcia 17 mln, trzeba było tylko przeznaczyć 3 mln środków własnych i mielibyśmy obiekt z prawdziwego zdarzenia . Niestety dla ówcześnie rządzących naszą gminą ważniejszym było sztuczne utrzymywanie instytucji typu GZE , SM etc.
    Dlatego apeluję do radnych nie zaprzepaśćmy tej szansy , bo na kolejną możemy się nie doczekać
    Wierzę też że i na rewitalizację osiedla Paderewskiego znajdą się środki z kolejnych programów czy to rządowych czy unijnych.
    Cieszę się że po 25 latach beznadziei w naszej gminie coś zaczęło się w końcu dziać. I tak trzymać !!!!

    18
    4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.