“Już niedługo ruszy realizacja wyczekiwanej przez mieszkańców Gminy Brzeszcze inwestycji! Na zadanie „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach” Gmina Brzeszcze otrzymała 7,7 miliona dotacji z budżetu państwa w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego etap VI na lata 2021-2025” – podaje Urząd Gminy. 

W nowym parku wyodrębnione zostaną strefy sportu i rekreacji oraz wypoczynku, powstanie zaplecze do organizacji różnorodnych imprez i wydarzeń (muszla koncertowa, toalety, budynek całorocznej kawiarenki).
Powstaną m.in.:
 • plac zabaw o powierzchni ponad 15 arów ze strefami dostosowanymi umiejętności i koordynacji ruchowej dzieci w różnym wieku,
 • ogrodzone i oświetlone boisko do piłki nożnej, z możliwością adaptacji w sezonie zimowym na lodowisko,
 • nowa muszla koncertowa,
 • obiekt gastronimiczny,
 • budynek toalet,
 • skatepark o powierzchni ponad 630 m.kw. z 7 urządzeniami/przeszkodami,
 • strefa wypoczynku ze stołami piknikowymi,
 • ścieżka spacerowo-edukacyjna “wszystko o pszczołach”,
 • zamontowana zostanie mała architektura (ponad 70 ławek, stojaki na rowery, kosze na śmieci) oraz wykonanie nasadzenia,
 • w zrewitalizowanym parku zaplanowano ponad 150 drzew i 550 krzewów.

Zadanie „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach”, mające na celu uzyskanie atrakcyjnego i estetycznego wyglądu parku miejskiego, na obszarze którego znajduje się Miejsce Pamięci, idealnie wpisało się w Priorytet 5. „Poprawa dostępności i zagospodarowanie otoczenia obiektów byłych podobozów KL Auschwitz-Birkenau w powiecie oświęcimskim”, zatwierdzonego uchwałą Rady Ministrów w dniu 10 lipca 2020 roku Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego. VI etap Programu realizowany będzie w latach 2021-2025.

Szacunkowa wartość inwestycji przygotowanej przez Gminę Brzeszcze wynosi około 12 milionów, w tym pozyskane przez nas dofinansowanie to  7,7 miliona.

Inwestycja „Rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Dworcowej w Brzeszczach” zostanie zrealizowana w perspektywie dwuletniej. W pierwszym kwartale 2021 roku ogłoszone zostanie postępowanie przetargowe i wyłoniony wykonawca. Same roboty budowlane ruszą wiosną. W pierwszym etapie wykonane będą roboty rozbiórkowe, wyburzeniowe i utylizacyjne, przebudowa kanalizacji i drenaż obszaru objętego inwestycją. Następnie przyłącza elektryczne, oświetlenie i monitoring.

“Mamy nadzieję, że nic nie zakłóci harmonogramu prac i w przyszłym roku o tej porze będą już wykonane ścieżki spacerowe, co ważne – przyjazne rolkarzom i rowerzystom, a także gotowa będzie część strefy rekreacji, czyli boisko i plac zabaw” – wyjaśnia Łukasz Kobielusz, zastępca Burmistrza.

Podzielony na strefy wiekowe plac zabaw będzie miał powierzchnię ponad 10 arów. Urządzenia i zestawy zabawowe, dostosowane do umiejętności i koordynacji ruchowej dzieci w różnym wieku, posadowione będą na bezpiecznym podłożu, amortyzującym upadki. Dodatkowo, w celu podniesienia bezpieczeństwa, plac zostanie ogrodzony.

Największe zmiany i efekty prac mieszkańcy zobaczą w 2022 roku. Prowadzona będzie kontynuacja prac w strefie rekreacji, obejmująca budowę street-workout’u i skatepark’u.

Nowy park zyska nowę muszlę koncertową. Zapleczem do organizacji wydarzeń sportowych i rekreacyjnych, a także codziennego odpoczynku mieszkańców, będzie całoroczny obiekt gastronomiczny (w miejsce sezonowego ogródka) oraz budynek toalet.

“Mam nadzieję, że brzeszczanie doczekają się w końcu parku z prawdziwego zdarzenia! Wierzę również, że Rada Miejska przychyli się pozytywnie do tego pomysłu, mając na uwadze, jak ogromną kwotę dotacji  pozyskaliśmy na tę inwestycję z budżetu państwa” – przyznaje Radosław Szot, Burmistrz Gminy Brzeszcze.

Więcej szczegółowych informacji na stronie Urzędu Gminy.

(Tekst i foto: brzeszcze.pl)

48 KOMENTARZE

 1. Nie wiem czy zauwazyliscie ile smieci wala sie po parku i na osiedlu. Nazywamy poludniowcow brudasami a sami nie jestesmy lepsi. Zwroccie uwage. Mlodzierz smieci. Wina rodzicow bo mamusia majtusie pierze do 30. Wasaci janusze wyp… Do lasu bo nikt im nie powiedzial ze moga zawiez na smietnisko. Menele coz puszki i butelki skupowej nie wyrzuca. Mam psa i kupki sprzatam ale naprawde jest takich malo. Czysciej bylo jak byla SM. Ochrona jak to ochrona punkty odbije by zaliczyc patrol. Jest cos takiego jak fotopulapka, zdjecie,ustalenie,grzywna

  7
  4
  • Chyba wszyscy maja gdzies park bo interesuje ch tylko ZG BRZESZCZE ktore zapewne przestanie istniec bo stara brac gornicza oraz zwiazki przechandlowaly gornictwo. Ekolodzy emeryci

   4
   2
 2. “Rusza realizacja wyczekiwanej przez mieszkańców Gminy Brzeszcze inwestycji!” Jeżeli przez mieszkańców Gminy Brzeszcze rozumiemy mieszkańców Brzeszcz to pewnie to jest prawda.
  Niech szacowna Gmina Brzeszcze przyjmie do wiadomości, że gmina nie składa się tylko z Brzeszcz. Reszta to niepotrzebny balast?

  4
  2
 3. Dog Park. Bo za niedlugo zostaniemy wiezniami systemu i tylko ze zwierzem bedziemy moglo wyjsc. Ogrodzony z regulaminem. Po jakims czasie okaze sie ze w strefie psiej bedzie czysciej niz w superparku

  10
  3
 4. Pan(i) pozytywny. Gdzie indziej istnieją GZE , Straże Miejskie, itc tacy jak Ty a może inni a Gminy rozwijają się lepiej jak nasza. Powiedz mi tylko gdzie tu fenomen tego wszystkiego?

  6
  3
 5. A może by tak zrewitalizować sołectwa, które nie mają jeszcze kanalizacji? Wszystkie rowy odwadniające, krzypopki, przykopki itp. są zawalone gnojówką i mydlinami, smród idzie na całą wieś. Każdy pompuje i puszcza ścieki gdzie się tylko da. Woda w studni sąsiada ma tyle bakterii, że nie nadaje się nawet do podlewania ogródka. Za kilkanaście lat wszystkie te boiska i parki z urządzeniami będą już zjedzone przez czas i wandali. Może wreszcie ktoś mądry pomyśli o kanalizacji wsi, które należą do Brzeszcze.

  14
  5
 6. Oj akurat za poprzedniego burmistrza sytuacja w Gorniku byla duzo gorsza. Smiem twierdzic ze to caryca dazyla do upadku i tak juz ledwo przedzacego Gornika…

  7
  8
 7. Burmistrz ma problem? Przecież mial robic sciezki rowerowe od ul Budy do ul. Klonowej w Brzeszczach. W Jawiszowicach od ul. Spoldzielczej do ul. Kostka Jagielly przez piekny lesny teren. I robi? Tak ale alfalt na ul Budy i na Dąbrowskiego za pieniadze przeznaczone na sciezki rowerowe. Projekt na dworzec kolejowy przy Dworcowej zrobiony, pieniążki leżą w ministwrstwie i UM w Krakowie (Przyklad dworca w Oświęcimiu) Robi? Nie bo to projekty zaczęte przez poprzednich wlodarzy. Burmistrz kreuje wizerunek gminy i to on i jego ludzie z urzędu maja robic wszystko zeby tych pieniedzy ściągnąć jak najwięcej. A teraz robia tak jak Ul. Sikorskiego. Zrobiona! za pieniadze gminy bo dofinansowania nie dostali… Projekt zle zrobiony czy co ze musielismy robic droge bez dofinansowania?
  Teraz będziemy miec piekny park z boiskiem (7 w gminie?) ktorego roczne utrzymanie bedzie kosztowało okolo 200 000tys zl. A Gornik Brzeszcze niech upada…

  18
  11
  • Ty PW jak twoi rządzili to tylko drogi robili zasłużonym np. Ul. Wspólna lub Kacza. A jak wyboru miały się zbliżać to tak projektów narobili oczywiście przez swoich aby im kieszenie zapełnić zapewne. Co z tego jak pokrycia na te projekty nie było i nie ma. Teraz będziecie wytykać tylko w radzie został wasz obóz więc do nich pretensje.

   14
   7
 8. Szanowni Państwo! Pilnujcie i nalegajcie na to, żeby została opublikowana lista radnych,którzy głosowali za tym aby w Brzeszczach nie działo się kompletnie nic, a nasze dzieci snuły się po dworcu i siedziały na wiadukcie PKP, popijając po kryjomu piwo.

  18
  10
  • Szanowny Panie nalegaj na burmistrza dlaczego nie chce pozyskac pieniedzy na odtworzenie dworca i obiektow przyleglych z ministerstwa i UM? Wtedy dzieci miałyby co robić. A projekt lezy i czeka…

   14
   11
 9. Jako mieszkanka ul. Obozowej stanowczo sprzeciwiam się rozbudowie skateparku w tej lokalizacji! Już teraz istniejąca infrastruktura jest bardzo uciążliwa – nieustanny huk i łomot jest nie do zniesienia! Nie chce sobie nawet wyobrażać co będzie jeżeli skatepark zostanie powiększony dwukrotnie… Przecież dookoła mieszkają ludzie! Park powinien być miejscem wypoczynku i nieuciążliwej rekreacji – miejsce skateparki jest przy szkołach lub na stadionie.

  18
  14
  • Joanno- jest sposób. Nabazgraj sobie czerwoną błyskawice na czole, wysmaruj się kropelką i przyklej się do rampy albo boxa. Wtedy może ktoś dostrzeże twój sprzeciw. W innym wypadku masz uja do gadania.

   13
   21
  • Typowa PiSowska purchwa wszystko przeszkadza moze by Kościółek nie przeszkadzał z napi**alajacymi dzwonami na poranna mszę jak po nocnej zmianie człowiek chce spać?

   8
   18
  • Ma Pani rację, a komentującym brak kultury. Hałas jest bardzo dokuczliwy dla okolicznych mieszkańców i ma Pani prawo ten problem poruszyć. Nie wspomnę, że wieczorem skatepark przeradza się w miejsce imprez równie głośnych małolatów. Wystarczy tam podejść, żeby zobaczyć ilość rozbitego szkła po alkoholu i różnorakich śmieci … OBRZYDLIWOŚĆ !!!

   16
   1
 10. Problem w tym, że przed wyborami na burmistrza obóz Pana Adamczyka połączył się z Pis-em.. Dziś mamy taką sytuacje, że większość mają radni którzy są nie przychylni obecnemu burmistrzowi i to komplikuje wiele. Pomimo, że chciałby zrobić i może ma pomysł ale ma problem w Radnych..

  15
  5
  • To taka rada jest do wymiany skoro projekty na rzecz poprawy wizerunku naszej miejscowości są nie po ich myśli. To kogo my wybieraliśmy?

   12
   5
  • Burmistrz ma problem? Przecież mial robic sciezki rowerowe od ul Budy do ul. Klonowej w Brzeszczach. W Jawiszowicach od ul. Spoldzielczej do ul. Kostka Jagielly przez piekny lesny teren. I robi? Tak ale alfalt na ul Budy i na Dąbrowskiego za pieniadze przeznaczone na sciezki rowerowe. Projekt na dworzec kolejowy przy Dworcowej zrobiony, pieniążki leżą w ministwrstwie i UM w Krakowie (Przyklad dworca w Oświęcimiu) Robi? Nie bo to projekty zaczęte przez poprzednich wlodarzy. Burmistrz kreuje wizerunek gminy i to on i jego ludzie z urzędu maja robic wszystko zeby tych pieniedzy ściągnąć jak najwięcej. A teraz robia tak jak Ul. Sikorskiego. Zrobiona! za pieniadze gminy bo dofinansowania nie dostali… Projekt zle zrobiony czy co ze musielismy robic droge bez dofinansowania?
   Teraz będziemy miec piekny park z boiskiem (7 w gminie?) ktorego roczne utrzymanie bedzie kosztowało okolo 200 000tys zl. A Gornik Brzeszcze niech upada…

   9
   5
   • Nie traktuj tego wpisu jako złośliwość. Górnik Brzeszcze upadł już dawno temu. Myślenie, że przyjdzie gmina i zrobi nam klub, to było dobre za peerelu.

    9
    2
 11. Bardzo dobra robota. Tylko tak trzymać. A nasi radni na pewno zagłosują na tak bo przecież to rozsądni ludzi i chcą dobra dla nas wszystkich niezależnie od obozów rządzących.

  6
  7
  • Krzykaczu ???😂😂😂 O czym Ty piszesz Pepe ??? Czytasz swoje komentarze ??? Ja je czytam i widzę same narzekania. Nic Ci się nie podoba. Nie robią nic – źle, robią -jeszcze gorzej. Zamiast narzekać i krytykować rzuć jakiś pomysł co zrobić z parkiem aby nie wyglądał jak z czasów PRLu. Co zrobić , jak zrobić i za co zrobić. Niestety do roku 2014 w naszej gminie nie działo się nic. Byliśmy zacofaną gminą w której gdyby nie Urząd Wojewódzki to nawet główne drogi tj 933 i 949 byłyby w opłakanym stanie. Gdyby poprzednie władze te rządzące do 2014 inwestowały przynajmniej tak jak te rządzące po roku 2014 roku nasza gmina wyglądałaby o niebo lepiej a takie obiekty jak park, stadion KS Górnik nie straszylyby PRLem. Zanim więc coś znowu napiszesz zastanow się najpierw …

   6
   4
 12. Mam nadzieję że Radni staną na wysokości zadania i zagłosują pozytywnie. Bo tu nie ma co patrzeć na politykę tylko na dobro naszej gminy. A słyszałam że już są szemrania żeby zrobić nazłość Buristrzowi i zawetować projekt. Apeluje do Radnych że z tego parku będą się cieszyć wszyscy.

  11
  9
 13. Lobby górnicze obiecywało że jak kopalnia będzie dalej fedrować, to rzeka kasiory popłynie do kasy miasta i będzie jak Dubaju, a jest jak Czadzie lub Górnej Wolcie. Która to już inwestycja wybudowana za pieniądze z “Programu Oświęcimskiego”. Może w tym parku wybudować tężnie jak Ciechocinku?.

  6
  7
 14. Park to już miał być remontowany za kadencji Jankowskiej. Naprawdę tyle trzeba było czekać żeby coś się w tej sprawie ruszyło? Wstyd

  17
  3
 15. Bravo w końcu coś konkretnego dla rodzin i mieszkańców. Mam tylko nadzieję że radni zagłosują za! Bo jak nie to będzie ich gwóźdź do trumny.

  18
  5
   • Po pierwsze to jest program rządowy a po wtóre aby uzyskać dotację należy zapewnić wkład własny. W tym przypadku jest to kwota ok. 4 mln złotych co stanowi ok 4% rocznego budżetu gminy ( te środki można by było przeznaczyć na np rewitalizację osiedla Paderewskiego o którym wspomina forumowicz s12)
    Pomimo tego trzeba te środki wykorzystać i zrewitalizowac park Będzie to wtedy jedno z niewielu miejsc w naszej gminie godnych odwiedzenia i spędzenia tam wolnego czasu.
    Już raz przespaliśmy dotację ( wtedy unijna) na rewitalizację stadionu w Brzeszczach. Bylo wtedy do zgarnięcia 17 mln, trzeba było tylko przeznaczyć 3 mln środków własnych i mielibyśmy obiekt z prawdziwego zdarzenia . Niestety dla ówcześnie rządzących naszą gminą ważniejszym było sztuczne utrzymywanie instytucji typu GZE , SM etc.
    Dlatego apeluję do radnych nie zaprzepaśćmy tej szansy , bo na kolejną możemy się nie doczekać
    Wierzę też że i na rewitalizację osiedla Paderewskiego znajdą się środki z kolejnych programów czy to rządowych czy unijnych.
    Cieszę się że po 25 latach beznadziei w naszej gminie coś zaczęło się w końcu dziać. I tak trzymać !!!!

    19
    5

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj