W ostatnich dniach zawrzało w środowisku ratowników medycznych. Wszystko za sprawą decyzji dyrekcji Szpitala Powiatowego w Oświęcimiu, któremu podlegają Zespoły Ratownictwa Medycznego w powiecie oświęcimskim.

W ramach reorganizacji pracy, a pewnie przede wszystkim z racji szukania oszczędności, dyrekcja oświęcimskiego szpitala postanowiła zmniejszyć obsadę Zespołu Ratownictwa Medycznego, który przez całą dobę stacjonuje w Zatorze. Od 1 czerwca obsadę zatorskiej karetki miało stanowić dwóch ratowników medycznych lub osób posiadających odpowiednie kwalifikacje, a nie jak do tej pory trzech.

Pracownicy oświęcimskich Zespołów Ratownictwa Medycznego potrafili się jednak zjednoczyć i wspólnie z pracownikami samorządów gminnych i powiatowych walczyć o utrzymanie wielkości załogi zatorskiej karetki.

Gdy ratownicy walczyli o swoje miejsca pracy, nie zapomnieli o swoich pacjentach i mieszkańcach Brzeszcz. To właśnie medycy zwrócili uwagę na sytuację ratownictwa medycznego w Gminie Brzeszcze;  trzeciej co do ilości mieszkańców gminy powiatu oświęcimskiego.

Gmina Brzeszcze jest jedyną gminą w powiecie oświęcimskim w której Zespół Ratownictwa Medycznego nie stacjonuje całodobowo, a jedynie w godzinach od 7:00 do 23:00. A i to tylko w obsadzie dwuosobowej.

Skąd taka różnica w stosunku do innych gmin naszego powiatu? Przecież to właśnie w Brzeszczach znajduje się kopalnia – jeden z największych zakładów przemysłowych w naszym regionie.  Również ilość mieszkańców jest większa niż np. w Gminie Zator.

Jak mówią ratownicy medyczni, czas dojazdu karetki z Oświęcimia w godzinach nocnych to około 10-12 min. W ciągu dnia ten czas znacznie się wydłuża. W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda minuta, a każda sekunda jest na wagę złota.

29 maja odbyło się spotkanie przedstawicieli oświęcimskiego Pogotowia Ratunkowego ze Starostą Panem Marcinem Niedzielą.

„Jednym z istotniejszych tematów na tą chwilę, jest czas stacjonowania karetki w gminie Brzeszcze. Karetka ta jest dostępna tylko w godzinach 7-23, tak jakby w innych godzinach nie było ludzkich tragedii, związanych ze zdrowiem. W godzinach nocnych rejon ten najczęściej obsługują karetki z Oświęcimia i Kęt, jednocześnie pozostawiając swoje rejony odsłonięte. Celem doprecyzowania: Dyrekcja ZOZ Oświęcim wielokrotnie starała się o zmianę tych godzin na pełną dobę. Ostateczną decyzję, jednak musi wydać Wojewoda Małopolski, zmieniając ‘Wojewódzki plan działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne’, który zatwierdza jeszcze Minister Zdrowia.
Starosta jak najbardziej potwierdził, że już działają w tej sprawię, ale dobrze wiemy, że to działanie musi być wielokierunkowe. Więc prośba do mieszkańców terenu, w którym pracuje wyżej wymieniona karetka, prośba do radnych miejskich gminy Brzeszcze, prośba do Burmistrza Brzeszcz o interwencje. Kierunek, w którym trzeba się udać, również został już powyżej wskazany.
Pamiętajmy, że chodzi tutaj o bezpieczeństwo społeczeństwa i polityka nie ma nic z tym wspólnego, ponieważ ten stan rzeczy jest już wiele kadencji” – czytamy na stronie oświęcimskich ratowników.

Dziwi, że do tej pory żaden z brzeszczańskich radnych nie zainteresował się systemem Państwowego Ratownictwa Medycznego. W interpelacjach i zapytaniach naszych rajców, nie sposób znaleźć choć jednego zapytanie o kwestie dotyczące tego palącego tematu.

Nad tematem bezpieczeństwa mieszkańców pochylił się jednak Burmistrz Brzeszcz.

“Problem stacjonowania karetki w Brzeszczach jest mi znany dopiero od kilku dni i to w zasadzie tylko z doniesień medialnych. Oczywiście bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla mnie najważniejsze i już w najbliższych dniach do Wojewody wpłynie moje zapytanie w tej sprawie. W momencie, kiedy powziąłem informację na temat sytuacji Ratownictwa Medycznego na terenie naszej gminy, zwróciłem się do Starosty z pismem w tej sprawie. Mam nadzieję, że uda się zwiększyć obsadę brzeszczańskiej karetki i będzie ona dostępna dla naszych mieszkańców przez całą dobę “- mówi Radosław Szot, Burmistrz Gminy Brzeszcze.

REKLAMA

10 KOMENTARZE

 1. Pan burmistrz kiedyś pracował w zoz Oświęcim A teraz zdziwiony że karetka do 23 jest A ten precedens jest od ponad 8 lat że karetka nie jest cała dobę

  2
  1
 2. Oj nie ładnie panie burmistrzu. Korczyk Łukasz pytał o tą sprawę, a Pan nie umiał odpowiedzieć na to pytanie tłumacząc się zarządem powiatu i panią Jankowską. Teraz próbuje się Pan wybielać? To tylko świadczy o tym, że jest Pan mało uczciwy. Mam nadzieję, że Łukasz Korczyk powtórzy to pytanie po raz trzeci na najbliższej sesji. Też Pan powiesz, że to powiat zarządza karetkami?

  6
  2
 3. Pytanie do burmistrza kierował radny Łukasz Korczyk na komisji wspólnej i na sesji rady miejskiej w dniu 28.05.2019 i niestety nie uzyskał odpowiedź bo Burmistrz nie wiedział.. …

  6
  2
 4. przeciez radny Szczepański wypytywal burmistrza chyba 2 razy co z karetką w Brzeszczach. mozna spraedzic w protokolach. Pan burmistrz nie byl w stanie odpowiedziec na zadne pytanie zadawane przez radnego. nagle okazuje sie ze to pan burmistrz sie tylko interesuje karetka a nie radni. Jak burmistrza obserwuje od poczatku kadencji to nasuwa mi sie wniosek z jego dzialalnosci. ze jest prawie jak kurski a ten portal prawie jak tvp info.

  4
  3
  • No faktycznie. Tak wypytywał, że sam nie jesteś pewien czy to było raz czy może dwa. Uprzedzając partyjniackie zapędy, nie interesuje mnie kto nad tematem się pochyla a kto interpeluje. Karetka w Brzeszczach musi być.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.