Strażacy po raz kolejny apelują, by zrezygnować z niezwykle groźnego dla środowiska wypalania traw i nieużytków. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności są doskonałym materiałem palnym, a to w połączeniu z nieodpowiedzialnością ludzi skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. W samej gminie Brzeszcze z tego powodu przeprowadzono już 22 interwencje.

W bieżącym roku strażacy już 117 razy gasili pożary traw i nieużytków. Interwencje prowadzone na terenie gmin:

  • Brzeszcze – 22,
  • Chełmek – 3,
  • Kęty – 15,
  • Osiek – 2,
  • miasto Oświęcim – 16,
  • gmina Oświęcim – 24,
  • Polanka Wielka – 0,
  • Przeciszów – 2,
  • Zator – 33.

„Pierwszy tegoroczny pożar wystąpił już 1 lutego, a od początku marca pożary traw są już codziennością. Szczególnie teraz, ze względu na panujące warunki atmosferyczne prosimy o zachowanie rozsądku: jedna zapałka może spowodować tragedię” – czytamy na stronie PSP Oświęcim.

Za większość pożarów traw odpowiedzialny jest człowiek. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalenie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę, co spowoduje szybszy i bujniejszy wzrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne.

A jest wręcz przeciwnie. Pożary łąk i lasów powodują ogromne straty materialne. Często z dymem idzie dorobek wielu pokoleń, a szacowane straty w wyniku pożarów traw, które powstały w samym tylko 2019 roku, to 40 974 800 złotych.

W 2018 roku średnio strażacy wyjeżdżali do pożarów traw i nieużytków rolnych co 9 minut, a średni czas trwania akcji gaszenia pożaru trawy wynosił 54 minuty.

„Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych. Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni” – podkreślają strażacy.

Więcej info na stronie :  STOPpozaromTRAW.pl

(źr., fot. PSP Oświęcim)

2 KOMENTARZE

  1. Dobrze ze wypalaja tą trawe bo mniej kleszczy przynajmniej komarów. Zawsze bylo wypalane więc się kur….wa zajmijcie innymi tematami. Piszcie moze o tym jak nas sciemniaja z wirusem np.

    11
    6

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj