4 stycznia 2022 roku weszła w życie ustawa o dodatku osłonowym, będącym częścią Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej mającej zrekompensować wzrosty kosztów energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. O wsparcie finansowe w wysokości od 400 zł do 1437,50 zł mogą ubiegać się osoby, które mają przeciętne miesięczne dochody nieprzekraczające kwoty 1500 zł w gospodarstwie wieloosobowym oraz 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

Wysokości dopłat w ramach dodatku osłonowego:

 • Jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400/500 zł* (gdy dochód nie przekroczy 2100 złotych)
 • Gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600/750 zł* (gdy dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę)
 • Gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł/1062,50 zł* (gdy dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę)
 • Gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł/ 1437,50 zł* (gdy dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę)

*Kwota dofinansowania uzależniona od źródła ogrzewania

Zasada złotówka za złotówkę

W przypadku dodatku osłonowego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że dodatek ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota dodatku będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych będzie wynosić 20 zł.

Wniosek

Aby otrzymać dodatek osłonowy należy złożyć wniosek do 31 stycznia. Wypłata dodatków zostanie realizowana w 2022 r. w 2 równych ratach, tj. do 31 marca i do 2 grudnia.

Osoby które nie złożą wniosku w do końca stycznia, nadal będą mogły ubiegać się o wsparcie. Wówczas muszą złożyć wniosek do 31 października 2022 r. W tym przypadku wyplata 100% dodatku zostanie zrealizowana do 2 grudnia 2022 r.

Wzór wniosku – POBIERZ

Uprawnieni do otrzymania wsparcia mieszkańcy Gminy Brzeszcze powinni składać wnioski do Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzeszczach (ul. Mickiewicza 6). Kontakt telefoniczny: 32/ 21 11 251 lub 32/73 73 213 lub 32/70 08 710.

19 KOMENTARZE

 1. Polska to jednak ekologiczny naród… od czasów Tuska jesteśmy zieloną wyspą i tak leżymy sobie na zielonej trawie, ogarnięci zielonym ładem… i dymani przez zielonych cymbałów z ‘ue’. Wiwat!

  13
  6
 2. Ja rozumiem niechęć do rządu i potrzebę uderzania w niego czym się da, ale naprawdę – obwinianie PiS za obecne ceny gazu jest, łagodnie mówiąc, nierozsądne.
  W 2020 roku w sztokholmskim arbitrażu zmieniono formułę kontraktu jamalskiego na rynkową. I dobrze bo w normalnych warunkach oznaczało to obniżkę cen błękitnego paliwa – stąd zwrot nadpłaty od Gazpromu (bo przez lata płaciliśmy za ten gaz zbyt dużo).
  Twierdzenie, że to „zdrada PiS” jest głupie. To było normalne działanie, do którego przychylił się Trybunał Arbitrażowy. Niestety, obecne warunki normalne nie są. Pandemia, flauta, huragan Ida, Rosja – to wszystko rzutowało i rzutuje na ceny gazu na świecie i w Europie. To właśnie ekstremalnie wysokie ceny tego surowca sprawiły, że Zachód UE ma problemy z elektroenergetyką i cenami prądu. Nie dało się na to przygotować. Nie pomogłyby nam ani dodatkowe kontrakty z obecną formułą, ani poprzednie brzmienie formuły, indeksowane do ceny ropy. Wiele rzeczy możemy zarzucić PiS w energetyce, ale gwałtowny skok cen gazu nie jest jedną z nich.

  9
  9
 3. Co składa się na cenę energii? Uprawnienia do emisji CO2,wynikające z polityki klimatycznej UE (59%), pozostałe koszty związane z produkcją energii (25%), koszty OZE i efektywności energetycznej,wynikające z polityki klimatycznej UE (8%), koszty własne sprzedawców energii tj. obsługa Klienta, zatrudnienie (6%), akcyza (1%), marża sprzedawców energii (1%). ETS należy wypowiedzieć i to jak najszybciej.

  9
  5
  • I nie bierzcie na poważnie tego, co wam ten internetowy troll (pogromca pisu) wpaja do waszych przepełnionych nienawiścią do rządu pustych łbów, bo ten rząd mimo jaki jest, to przynajmniej robi coś, by złe skutki szkodliwej dla nas polityki UE były dla nas jak najmniej dotkliwe. Dziś np. rząd podjął decyzję o zmniejszeniu VAT na paliwo z 23% na 8%, wcześniej zerowy VAT na żywność i wiele innych. Hejtujcie.

   9
   9
 4. Nie interesują mnie fakty TvN tylko FAKTY naukowe i fizyczne. Liczby nie kłamią w przeciwieństwie do mediów. A liczby mówią że 59 % kosztów w rachunku to ETS, czyli haracz dla zielonych szaleńców. Załóżmy że jutro dojdzie do koryta PO i co z tym zrobić ? Wyjście jest jedno – uciekać z Eurokołchozu póki się jeszcze da

  10
  7
  • Dokładnie. Ostatnio w radio słyszałem wypowiedź emerytowanego elektryka z jednej ze społek SP, który mówił, że w garażu zużył prąd za 1,50 zł, a rachunek opiewał na kwotę ok. 60 zł. Lwia część tego rachunku to dystrybucja energii, a nie sama energia. Wszyscy płacimy za dystrybucję energii, nie za samą energię.

   4
   5
  • A powiedział wam ktoś, że ten podatek EUA w ramach systemu ETS, który tak obciąża cenę energii w 100% trafia do budżetu państwa polskiego, a nie do „zielonych szaleńców” ?

   3
   1
 5. Naszym problemem jest to ze mamy stare spoleczenstwo. A niewielu jest dziadkow otwartych na zycie. I te dziadki znowu zaglosuja na pis bo w dupie maja jak mlodzi beda miec za kilka lat. Dla nich sie liczy tu i teraz. Rozmawiam bardzo czesto ze stsrszymi ludzmi i tak jak oni maja wyprane mozgi to jest masakra. 80%czerpie informacje z wiadomosci na tvp. Nie reprezentuje pogladow zadnej z partii. Po prostu mowie jak jest. Dla nich pis i morawiecki sa cudowni”bo daja”. Nieważne ile ci. Zabiora. Wazne ze dadza.

  14
  10
  • Jeśli dla ciebie głównym problemem Polski jest stare społeczeństwo to znaczy że dla ciebie Korona virus i depopulacja jest Ok , Brak słów. Jak wejdą na rynek kabiny do usypiania niepotrzebnych ludzi to będzie dobrze ?

   9
   3
   • Miales korone? Ja tak. Moi rodzice moja zona i dzieci tez. Gowno za przeproszeniem sie dzieje. Dalej sluchaj wiadomosci ile to zgonow. Zadzwon do szpitala i zapytaj ile dostaja za smierc pacjenta bo covid, a ile bez. A czlowiek sam o sobie powinien decydowac. Jak sie chce uspac to niech sie uspi

    1
    1
 6. kazali wymienić piece na gaz po czym podnieśli ceny kilkaset % jakieś śmieszne tarcze dają które tylko napędzają inflacje , Zobaczycie za miesiąc jak ceny jedzenia zaczną szaleć bo żadna ulga dla przedsiębiorstw nie wchodzi w grę.
  Te tarcze to są cos na zasadzie Morawiecki wam pluje taką soczystą hara w twarz ale za chwile daje chusteczkę którą wam wyciągnął z kieszeni a wy zadowoleni.

  17
  12
   • Czepiasz się szczegulów PiSowski przyglupie jeden kij czy pompa Ciepła czy gaz czy prąd koszta wysokie a statystyki pokazują jasno że gaz jest najczęstrzym wyborem . I Tak jestem pelen uznania Stachu ze nie napisałeś ze to wina Tuska albo umowy z Kopacz

    5
    12
    • Oczywiście, że to wina kopacz (tfu!) i środowiska tuska (tfu!) bo to ono zgodziło się na mechanizm MSR (instrumenty finansowe to zamach na nasze porfele). Za wysokie ceny energii odpawiada szantaż gazowy rosji, w tym budowa NS2 (której partia tuska (tfu!) EPP przyklasnęła z radością oraz polityka klimatyczna i system ETS popierany przez EPP, której tusk (tfu!) jest szefem.

     7
     10
     • Na system ETS zgodzili się wszyscy w EU. Obowiązuje on od 2005 roku. Od tego czasu miliardy złotych zasiliły polski budżet i miast zasilić środki na modernizacje energetyki, to poszły między innymi na 500+… Teraz jak rząd próbuje obwiniać Tuska, to chce odwrócić po prostu uwagę od tego faktu. Wystarczy oddać te pieniądze energetyce i tym samym zmniejszyć cenę energii, a nie wymyślać jakieś tarcze czy dodatki osłonowe.

      3
      1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.