W parafii św. Marcina trwa drugi w historii Jawiszowic kurs pisania ikon w tradycyjnej, liczącej setki lat technice malarskiej. 9 marca rozpoczęła się jego wiosenna edycja. W kursie bierze udział 15 osób.

„Na pierwszych zajęciach zgłębiliśmy historię ikony, pochyliliśmy się nad takimi zagadnieniami jak geneza ikony, znaczenie terminów ‘eikon’  i ‘pisanie ikon’. Poznaliśmy również różne zwyczaje ludowe związane z ikonami, takie jak wieszanie pięknie haftowanych ręczników na ikonach. Omówiliśmy też sposoby gruntowania deski” – relacjonuje Danuta Jęczmyk, prowadząca kurs.

Po wstępie teoretycznym, w klimacie kontemplacji rozpoczęto prace nad przygotowaniem rysunku, który na kolejnych zajęciach kursanci próbowali przenieść na deskę. Dla wszystkich uczestników był to czas wyciszenia i wejścia przy okazji w zadumę Wielkiego Postu.

“Duch Święty działa, widać to było przy rysunkach. I niesamowite jest to, że każdy miał inny wizerunek Chrystusa” – przyznała jedna z uczestniczek.

Uroczyste zakończenie kursu wraz z poświęceniem ikon odbędzie się 9 czerwca, bezpośrednio po Mszy św. w kościele św. Marcina w Jawiszowicach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.