Wilhelm Brasse wykonał kilkadziesiąt tysięcy zdjęć więźniów, kilkaset portretów esesmanów i dokumentację setek eksperymentów pseudomedycznych. 18 stycznia (środa) o godz. 18.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbędzie się pokaz filmu „Portrecista”, opowiadającego historię świadka historii oraz spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską, producentką filmu i autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”.

Książka, którą będzie można nabyć podczas spotkania, została wydana przez Wydawnictwo Znak w 2022 roku dla uczczenia 10. rocznicy śmierci Wilhelma Brasse. Rozmowę z Anną Dobrowolską poprowadzi Joanna Klęczar-Déodat, dyrektorka MDSM.

Wilhelm Brasse urodził się w Żywcu w 1917 roku. Jego matka była Polką, a ojciec Austriakiem. Przed wojną pracował w zakładzie fotograficznym w Katowicach jako portrecista.

Po wybuchu wojny próbował wstąpić w oddziały wojska polskiego, jednak został schwytany podczas próby przekroczenia granicy. 30 sierpnia 1940 r. trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau jako więzień polityczny.

Od 1941 roku pracował w komandzie rozpoznawczym Wydziału Politycznego jako główny fotograf obozowy. Poza zdjęciami policyjnymi wykonywał też kilkanaście innych rodzajów fotografii, jak zdjęcia portretowe Niemców, zdjęcia kobiet, dzieci, osób niepełnosprawnych, wytatuowanych, a także fotografie nielegalne. Po wojnie wrócił do Żywca. Nigdy więcej nie zajmował się fotografią. Zmarł w 23 października 2012 roku.

Anna Dobrowolska jest autorką, publicystką i producentką filmową. Zrealizowała film „Portrecista”, który był wielokrotnie nagradzany w kraju i na świecie. Książka „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego” powstała na podstawie wywiadu do filmu „Portrecista”.

Ostatnio wyprodukowała, razem z Leonardo DiCaprio, dla Netflixa, dokument „Walka, życie i utracona sztuka Szukalskiego”. Obecnie pracuje nad filmem fabularnym o Wilhelmie Brasse, realizowanym w koprodukcji międzynarodowej, ze światową dystrybucją.

Trailer filmu „Portrecista”: Tutaj 

(źr,fot.Powiat.ośwecim.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.