Na słupie energetycznym przy ul. Odległej w Brzeszczach-Borze zamontowano nowe gniazdo bocianie.

Platforma dla bocianów, zakupiona oraz dostarczona przez firmę Tauron Dystrybucja S.A. Oddział w Bielsku-Białej została zamontowana w miejscu dotychczasowego starego, zniszczonego gniazda.

Na przełomie stycznia i lutego bociany, które zimują na żerowiskach w Afryce, ruszają do Europy. Do celu docierają w marcu i kwietniu, pokonując nawet 10 tys. kilometrów.

Według danych z cenzusu bocianów białych w Polsce jest ok. 45 tys. par tych ptaków.

Bociany znoszą materiał do budowy gniazda przez cały okres, kiedy składają jaja i wychowują młode, czyli od wczesnej wiosny do późnego lata. Cały czas nadbudowywane gniazda mogą osiągać wagę kilkuset kilogramów oraz ponad metrową średnicę. Stare gniazdo bocianie przy ul. Odległej miało ponad 1,6 m średnicy!

Bocian biały jest gatunkiem podlegającym ochronie prawnej na mocy Ustawy z dn. 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 roku w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną (Dz.U. Nr 92, poz. 880).

(źr. brzeszcze.pl,  fot. wieleliter.pl)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.