Policjanci powiatu oświęcimskiego patrolując ulice, kontrolują miejsca, które zgodnie z wprowadzonymi przepisami, związanymi z przeciwdziałaniem epidemii koronawirusa, powinny być zamknięte. Sprawdzają też, czy dzieci i młodzież stosują się do zaleceń, i w wolnym od lekcji czasie, nie grupują się na placach zabaw czy skateparkach. 

Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu policjanci Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego oświęcimskiej komendy Policji oraz Komisariatów Policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, a także policjanci Zespołu ds. Nieletnich i Patologii, patrolują ulice i sprawdzają, czy podmioty, które powinny być zamknięte, bądź których działanie powinno zostać ograniczone, stosują się do zaleceń. Przypominamy, że w przypadku naruszenia zakazu sprawcy może grozić grzywna do 5 tysięcy złotych, a w przypadku popełnienia przestępstwa dot. sprowadzenia niebezpieczeństwa poprzez zagrożenie epidemiologiczne grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 8.

Mundurowi kontrolują także miejsca, w których wcześniej można było spotkać duże grupy dzieci i młodzieży, a których teraz dla własnego bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa swoich najbliższych, młodzi ludzie powinni unikać. O zrozumienie i zastosowanie powyższych wytycznych, policjanci apelują również do rodziców i opiekunów. Powinni oni pełnić odpowiedni nadzór i przypominać swoim pociechom, o potrzebie unikania kontaktów ze znajomymi, a także realizowania, w sposób niecodzienny , obowiązków szkolnych, poprzez odrabianie pakietów edukacyjnych przesłanych przez nauczycieli w formie elektronicznej.

Z kolei na pomoc Policji i innych instytucji, w związku z obecnym zagrożeniem epidemicznym, mogą liczyć samotni seniorzy lub osoby niepełnosprawne, pozostające w domach. Szczególne zadania mają w tym zakresie dzielnicowi, którzy jako policjanci pierwszego kontaktu posiadają największą wiedzę na temat mieszkających w ich rejonach seniorach, osobach samotnych czy niepełnosprawnych. Dzielnicowi pełnią rolę łączników pomiędzy tymi osobami, a odpowiednimi służbami, fizycznie pomagającymi w zakupach żywności czy lekarstw.

“Przypominamy, że osoba potrzebująca pomocy powinna telefonicznie skontaktować się z dzielnicowym swojego rejonu, do którego telefon znajduje na stronie internetowej komendy lub w aplikacji „Moja Komenda” albo też telefonicznie poprosić o pomoc oficera dyżurnego danej jednostki Policji. Dzielnicowy lub dyżurny, po otrzymaniu zgłoszenia powiadomi odpowiednią instytucję”.

Realizacja policyjnych zadań, w czasie tak dużego zagrożenia epidemicznego, również od policjantów wymaga, aby w sposób szczególny dbali o własne bezpieczeństwo i higienę w służbie. Podejmując interwencję wobec nieznanych osób, zawsze byli narażeni na kontakt z chorobami zakaźnymi, więc standardem był fakt, że po dokonaniu zatrzymania zawsze dezynfekowali ręce i sprzęt służbowy np. w kajdanki. Jednakże w sytuacji tak dużego zagrożenia, stosowane wcześniej zasady bezpieczeństwa i higieny w służbie zostały zaostrzone, więc oprócz osobistych środków dezynfekujących w radiowozach znajduje się także odzież ochronna. Ponadto każdy policjant przygotowując radiowóz do służby, a także i w jej trakcie dokładnie dezynfekuje wnętrze pojazdu.

“Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby stosowali się do zaleceń wydawanych w celu przeciwdziałania rozprzestrzeniania się epidemii, aby kierowali się odpowiedzialnością i rozwagą. Z naszej strony zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczeństwo, ład i porządek publiczny na wysokim poziomie, a także pomoc osobom, które w tych trudnych dniach mogą potrzebować szczególnego wsparcia”.

(Tekst i foto: PolicjaOświęcim)

2 KOMENTARZE

  1. A góralka na placu targowym handluje pseudo oscypkami i wędlinami . Przemieszcza się po miejscowościach swoim samochodem i może w sposób realny zarażać innych. Inni handlujący na targowisku dostosowali zalecenia i zdrowy rozsądek a Pani myśli, że majątek zrobi …

    8
    1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.