Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z Komisariatu Policji w Brzeszczach, postawili zarzut znęcania się nad żoną i dziećmi  42-letniemu mieszkańcowi Brzeszcz. Śledczy, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą,  zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się oraz kontaktowania z pokrzywdzonymi, policyjny dozór, a także nałożono na niego obowiązek powstrzymania się od spożywania alkoholu.

Do zdarzenia doszło we wtorek (26.10.2021).  Tuż po godzinie 18, policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej podczas której nietrzeźwy  42 – latek miał pobić żonę. Pod wskazany adres natychmiast udali się policjanci. Podjeżdżając pod bramę posesji mundurowi zauważyli, mężczyznę, który szybkim krokiem próbował się oddalić. Funkcjonariusze podejrzewając, że jest to sprawca przemocy uniemożliwili mu ucieczkę, po czym legitymując go potwierdzili swoje przypuszczenia.

W mieszkaniu policjanci zastali 40 – latkę posiadającą obrażenia twarzy oraz jej syna. W rozmowie z pokrzywdzoną funkcjonariusze ustalili, że mąż zaczął ją wyzywać, po czym kilkukrotnie ją uderzył.  Aby sprawdzić stan zdrowia pokrzywdzonej na miejsce zostało wezwane Pogotowie Ratunkowe. Po opatrzeniu pokrzywdzonej ratownicy medyczni stwierdzili, że nie ma potrzeby jej hospitalizacji, więc kobieta pozostała w domu.

Nietrzeźwy agresor został osadzony w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało 3,5 promila alkoholu.

Następnie sprawą zajęli się kryminalni. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że 42 – latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz synem, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.  Na tej podstawie zostały podejrzanemu postawione zarzuty znęcania. Ponadto, mając na względzie przerwanie przemocy domowej, policjanci wystąpili do Prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

W czwartek (28.10.br.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał  zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad rodziną. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z rodziną, a także nałożył na niego obowiązek powstrzymania się od spożywania alkoholu.

Po opuszczeniu Prokuratury  Rejonowej w Oświęcimiu,  podejrzany w asyście policjantów,  udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił dom. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.