W czasie, gdy wszyscy starają się ograniczać do minimum opuszczanie swoich domów, policjanci,  codziennie wyjeżdżają do służby, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom  powiatu oświęcimskiego. Funkcjonariusze każdego dnia realizują zadania związane z zapewnieniem ładu i porządku publicznego, a także wspomagają służby sanitarne w zakresie przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. W działania realizowane na rzecz ochrony życia i zdrowia ludzkiego w czasie epidemii,  włączyli się również żołnierze, strażacy i strażnicy miejscy.

Mając na celu ochronę życia i zdrowia ludzkiego policjanci, żołnierze oraz strażnicy miejscy, patrolują ulice sprawdzając czy wprowadzone  dla bezpieczeństwa mieszkańców przepisy,  są przestrzegane.  Kontrolują przestrzeganie przepisów przez kierowców i pasażerów autobusów komunikacji miejskiej oraz prywatnych przewoźników. Kontrolują miejsca, które zgodnie z wprowadzonymi przepisami powinny być zamknięte. Sprawdzają także, czy wprowadzone nowe zasady bezpieczeństwa przestrzegane są na terenie sklepów.

Przy pomocy urządzeń nagłaśniających znajdujących się w radiowozach, policjanci podają specjalne komunikaty informujące mieszkańców o wprowadzonych obostrzeniach. W działaniach tych Policję wspomogła Straż Pożarna. Druhowie ze wszystkich miejscowości powiatu oświęcimskiego  używając urządzeń nagłaśniających z wozów strażackich, odtwarzali komunikaty dla mieszkańców.

Oświęcimscy policjanci wraz z policjantami z krakowskich Oddziałów Prewencji Policji z powietrza  przy pomocy dronów,  prowadzą monitoring rozległych terenów m. in. parków miejskich, bulwarów i osiedli  mieszkaniowych, tak aby podjąć interwencję wobec osób łamiących zakaz gromadzenia się.

Policjanci regularnie dokonują również kontroli osób poddanych kwarantannie. W tych działaniach policjantów wspierają krakowscy żołnierze z V Batalionu Dowodzenia. Podczas rozmowy z osobami objętymi kwarantanną funkcjonariusze informują o obowiązku korzystania z bezpłatnej aplikacji „Kwarantanna domowa”, po zainstalowaniu, której w telefonie komórkowym, dokonywany jest nadzór nad kwarantanną. Za pośrednictwem aplikacji można również uzyskać szybki dostęp do niezbędnych, informacji, czy też uzyskać pomoc w zakresie dostarczenia artykułów spożywczych lub kontaktu z pracownikiem socjalnym.

Przypominamy również wszystkim mieszkańcom, aby zgłaszając interwencje służbom ratunkowym, informowali czy są poddani kwarantannie, czy też wrócili z zagranicy. W takich sytuacjach ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i strażnicy miejscy, podejmą działania z zastosowaniem odpowiednich środków ochrony, tak aby po zakończeniu interwencji, jak najszybciej mogli służyć pomocą innym potrzebującym.

W dalszym ciągu apelujemy o odpowiedzialne i rozsądne zachowanie, w tym o przestrzeganie wprowadzonych ograniczeń, współpracę i realizowanie poleceń służb. Pamiętajmy, że wprowadzone przepisy służą ochronie życia i zdrowia  nas wszystkich.

(źr., fot. Policja Oświęcim)

6 KOMENTARZE

  1. A kiedy w brzeszczach bedzie pierwszy chory. Kuzwa my tez chcemy miec wirusa bo nie jestesmy tacy jak inni. Wrzyscy juz maja a nasza gmina nie. Chcemy wirusa dlaczego wladze nic nie robiä w tym kierunku

    3
    15
  2. A przedstawiciele PROVIDENT-POLSKA jeżdżą po domach ,przeważnie starszych osób i zbierają kase .Ciekawe co na to SANEPID i Ministerstwo Zdrowia?? Gdzie zakaz poruszania się i potencjalnego roznoszenia wirusa. Przecież ta praca nie jest zaliczana do jako niezbędnych!!! CZY MUSZĄ STWARZAĆ ZAGROŻENIE???

    14
    1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.