W czwartkowe przedpołudnie Burmistrz Brzeszcz zwołał kolejne już posiedzenie Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematami spotkania były wciąż utrzymująca się wysokim poziomie woda w Wiśle i Sole oraz nocna akcja, związaną z rozszczelnieniem wału powodziowego na stawie Bagiennik.

“15 października w godzinach południowych dokonano wizji w terenie, w miejscach prowadzenia akcji. Zarekomendowano dalsze wzmocnienie wału workami z piaskiem w miejscach przeciekania. Przedstawiciele Zarządu Regionalnego PGW Wody Polskie z Gliwic zadeklarowali wsparcie materiałowe w postaci piasku oraz worków do umacniania zapór. Państwowa Straż Pożarna zadeklarowała wsparcie działań na wałach, oferując pomoc zastępu strażaków i piaskarki do workowania” – czytamy na stronie Urzędu Gminy.

W działaniach udział biorą zastępy ze wszystkich jednostek OSP z terenu Gminy:

 • OSP Jawiszowice,
 • OSP Brzeszcze,
 • OSP Bór,
 • OSP Przecieszyn,
 • Ochotnicza Straż Pożarna w Zasolu,
 • OSP Skidziń.
Informacja na temat stanu wód rzeki Wisły oraz Soły na obszarze Gminy Brzeszcze:
 • Wisła – stan wody na punkcie pomiarowym w Jawiszowicach – 657 cm (16.10.2020, godz. 11.10), trend malejący.
 • Soła – stan wody na punkcie pomiarowym Kobiernice – 310 cm (16.10.2020, godz. 11:10), trend malejący.

(źr., fot. brzeszcze.pl)

5 KOMENTARZE

 1. Szkody górnicze robią swoje. Niestety za niedługo rejon Nazieleniec będzie w wodzie. Już teraz widać masę rozlewisk powstałych przez szkody zwiazane z kopalnią.Kiedy ostatnio była robiona melroracja rowów? Na dodatek coraz więcej tąpań które nie tylko wpływ mają na budynki ale całą infrastrukturę tego rejonu.
  A kopalnia jak kopalnia tłumaczy się brakiem pieniędzy. I koło się zamyka.

  4
  1
   • Nie trzeba być uczonym aby odpowiedzieć …. od 30 lat i więcej gminy zaniedbały gospodarkę melioracyjną rowów i innych cieków wodnych a w naszym rejonie dodatkowo dochodzą szkody górnicze bo wydobywali węgiel przez lata pozostawiając wszystko co potem się zawalało.. to wszystko to pokłosie takich działań i zaniedbań..

    4
    1
    • Jedni “oni” zaniedbali i zmarnowali a drudzy “oni” to zwykłe rabusie. Tylko my wiecznie piękni, młodzi, szlachetni i mądrzy oczywiście. A co tam, nie trzeba być uczonym aby odpowiedzieć.

     3
     2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.