Rośnie liczba ukraińskich uchodźców na terenie naszego powiatu. Oficjalne dane mówią już o 1700 osobach na dzień 10 marca (godz. 12). Sytuacja jest dynamiczna. Kończą się możliwości lokalowe w kwaterach prywatnych. Włodarze miast i gmin na wniosek wojewody przesłali listę obiektów, w których będzie można zorganizować zbiorowe miejsca noclegowe dla dużych grup uchodźców.

Powyższe dane przytoczono na dzisiejszym posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem władz Powiatu Oświęcimskiego i włodarzy gmin. Najwięcej uchodźców, ponad 600, przebywa na terenie Gm. Zator, niewiele mniej w mieście Oświęcim.

Starosta Andrzej Skrzypiński powiedział, że Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu dostała polecenie od wojewody szukania na terenie naszego powiatu budynków o dużej powierzchni, w których można by ulokować grupy uchodźców. Pod uwagę brane są dwie hale sportowe – w Brzeszczach i Kętach.

Włodarze raportowali o wyznaczeniu w swoich gminach dużych obiektów na miejsca noclegowe dla grup uchodźców. W większości gmin będą to pojedyncze remizy OSP, w Gm. Oświęcim pałacyk po dawnej szkole w Porębie Wielkiej, a w Gm. Przeciszów jedna z sal gimnastycznych. Przypomnijmy, że Powiat Oświęcimski przygotowuje do takiej roli budynek byłego SOSW w centrum Oświęcimia.

Włodarze skrytykowali rząd za opieszałość i brak kompleksowych rozwiązań w kwestii pomocy uchodźcom oraz finansowych rekompensat dla osób i podmiotów użyczających im dach nad głową. Przypomnijmy, że specustawa jest w trakcie procedowania w parlamencie.

Nawiązując do obecnej, trudnej sytuacji, starosta oświęcimski przytoczył słowa landrata (starosty) Powiatu Dachau z porannego spotkania online. Stefan Loewl podkreślił, że w Niemczech za finansowanie pobytu uchodźców – także w prywatnych domach- odpowiedzialny jest rząd federalny.

Obecny na posiedzeniu PZZK wicestarosta Paweł Kobielusz poinformował o utworzeniu w dwóch szkołach ponadpodstawowych oddziałów przygotowawczych dla ukraińskiej młodzieży. Jedna z nich będzie stworzona w popularnym „Konarze”, a druga w kęckim „Koperniku” (PZ nr 10).

– LO w Powiatowym Zespole Nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. St. Konarskiego w Oświęcimiu, ul Konarskiego 24, tel: 33 843 14 56, mail: sekretariat.pz1@powiat.oswiecim.pl

– Technikum w Powiatowym Zespole Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach, ul. Żwirki i Wigury 27A, tel: 33 845 32 68, mail: sekretariat.pz10@powiat.oswiecim.pl

12 KOMENTARZE

 1. A ZAPOMNIELI????>>O STADIONIE KS GÓRNIKA?>>TAM JEST DUŻO MIEJSCA TYLKO PONOWNIE ZAADAPTOWAĆ MIEJSCA PO DAWNYM HOTELU

  7
  4
  • A JA PAMIETAM ! ! ! NIEMCÓW KTÓRZY ŻYWCEM SPALILI MOJEGO WÓJKA CZYLI BRATA MOJEJ MAMY miał 18lat i został spalony żywcem na stosie z bali drewna w Brzezince>>> też mam do nich teraz strzelać???skoro są teraz WIELKIMI PRZYJACIÓŁMI?????

 2. Jeszcze basen jest …. będą mieli warunki do kąpieli, kawiarenka też jest. Przykre to, że taki los spotyka Ukrainki i dzieci (bo to one tu przyjechały), ale Duda i Morawiecki powinni teraz naciskać na świat żeby przyjmowali większe ilości uchodźców do siebie. Tak jak przekonywali do sankcji. Inną sprawą jest że Ukraińcy nie chcą stąd wyjeżdżać. Takich warunków (lepszych jak swoim) nie stworzy żaden kraj. Nie chcesz jechać dalej wracaj do siebie trudno

  14
  5
  • “Duda i Morawiecki powinni naciskać ns świat” a co, do kurwy nędzy, świat nie widzi co się dzieje? Niemcy, Brytyczyjcy, Holendrzy, Włosi się wypięli. Takie oto wartości prezentuje UE. Solidarność? dobre sobie…
   UE won!

   10
   5
 3. Włodarze z PO skrytykowali ? Łał, czekamy na bilbordy za publiczne pieniądze, pytanie Ilu Ukraińców przyjęli NIemieccy Przyjaciele , konkretnie proszę. Podać liczbę ….

  19
  7
  • Gdy grecy i wlosi i inni mieli problem z uchodzcami to zobaczyli z naszej strony tlusty paluch Lichockiej.Trudno powiedziec jak zachowaja sie teraz.

   10
   10
   • Grecy i Włosi (tak, z dużej litery) nie mieli problemu z uchodźcami wojennymi, tylko z NIELEGALNYMI IMIGRANTAMI, tępaku. Mam ci wyjaśnić różnicę?

    12
    3
 4. A jak w dombasie Ukraińcy zabijali mieszkańców to jakoś nikt nie reagował. Kuźwa przestancie ludzie wierzyć telewizji. J… C Ukrainę. Zrozumcie

  6
  33

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Proszę podać swoje imię tutaj