Każdy, kto chce pozytywnie wpłynąć na swoje otoczenie i przywrócić świetność lokalnym zabytkom może już od dziś, tj. 8 sierpnia wziąć udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Organizatorem jest Fundacja Most the Most powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Ideą konkursu jest, jak podkreślają pomysłodawcy, wzmacnianie wpływu społecznego na najbliższe otoczenie oraz wyzwolenie potencjału lokalnych społeczności do współpracy na rzecz kultury i ochrony lokalnych zabytków.

Konkurs jest podzielony na dwie części: w pierwszej nastąpi wybór jednego zabytku w województwie, w drugiej – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku.

Mieszkańcy województwa małopolskiego mogą zgłaszać propozycje zabytków od 8 sierpnia do 5  września br. Z myślą o nich został przygotowany prosty Formularz. Osoby, które nie korzystają z Internetu mogą zgłosić zabytek przez telefon.

Zwycięski projekt uzyska od Fundacji dofinansowanie o wartości do 1 mln zł. Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację i  dostosowanie obiektu do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Przedmiotem konkursu mogą być tylko zabytki nieruchome, wpisane do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, które są własnością publiczną (należą np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa). W  konkursie mogą brać udział tylko osoby fizyczne.

Szczegółowe informacje o konkursie, kluczowych terminach oraz kryteriach naboru zgłoszeń dostępne są na stronie Tutaj.

Uczestnicy dotychczasowych edycji konkursu pokazali, że chcą i potrafią się zaangażować. Zwycięskie zabytki to do tej pory:

  1. Pałac w Kiełczynie (woj. dolnośląskie),
  2. Dwór w Niećkowie (woj. podlaskie),
  3. Zespół pałacowo-parkowy w Kruszynie (woj. kujawsko-pomorskie),
  4. Dworek w Uniejowie (woj. łódzkie),
  5. Dawny magazyn solny w Nowej Soli (woj. lubuskie),
  6. „Murowaniec” w Moskorzewie (woj. świętokrzyskie),
  7. Dawna synagoga w Barczewie (woj. warmińsko – mazurskie),
  8. Budynek gospodarczy w Brusach (woj. pomorskie),
  9. Dwór w Przytoniu (woj. zachodniopomorskie),
  10. Budynek w zespole szkoły w Dziewkowicach (woj. opolskie).

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.