Policjanci z Komisariatu Policji w Kętach otrzymali zgłoszenia od mieszkańców gminy Kęty,
dotyczące próby oszustwa metodą ‘na policjanta’. Na szczęście wszyscy seniorzy w porę
zorientowali się, że jest to próba oszustwa i nie kontynuowali dalszej rozmowy.

“W środę po południu oszuści wykorzystujący metodę ‘na policjanta’ telefonicznie skontaktowali się z dziewięcioma mieszkańcami gminy Kęty. Sprawcy podawali się za policjantów informując, że córka bądź syn zostali zatrzymani w związku z wypadkiem drogowym, a za ich wypuszczenie należy wpłacić pieniądze. Świadomi seniorzy, nie dali się jednak nabrać, bo wiedzieli, że policjanci nigdy nie działają w taki sposób” – czytamy w komunikacie.

Policjanci prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców tego wyjątkowo karygodnego oszustwa, jednakże ponownie apelują, aby nie sugerować się pośpiechem, który narzucają sprawcy a rozsądkiem i nigdy w takich sytuacjach nie przekazywać pieniędzy osobie obcej.

Jak należy postąpić:

  • W przypadku prośby o pilne przekazanie pieniędzy obcej osobie należy skontaktować się
    bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w trudnej sytuacji,
  • w przypadku braku takiejmożliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny,
  • nie działać w pośpiechu, i nie ulegać presji czasu, którą specjalnie wytwarzają oszuści, abyosiągnąć swój cel,
  • należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom,
    których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu,
  • we wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie kontaktowaćsię z Policją pod numer konkretnej jednostki lub na numer alarmowy 112.

“Jak widać na powyższym przykładzie jest coraz więcej osób świadomych, że oszuści wykorzystują wszelkie sposoby, aby wyłudzić pieniądze. Nadal jednak apelujemy o przekazanie seniorom ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych” – podkreślają funkcjonariusze.

(źr., fot. PolicjaOświęcim)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.