9 czerwca włodarze i przedstawiciele gmin oraz reprezentanci spółek wodnych w naszym powiecie z rąk starosty oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego i wicestarosty Pawła Kobielusza odebrali potwierdzenia dotacji na realizację zadań z zakresu ochrony środowiska.

Spotkanie odbyło się w sali audiowizualnej im. Jana Klęczara w internacie popularnego „Chemika”. Gości powitał starosta Andrzej Skrzypiński.

W pierwszej części spotkania Barbara Bałajewicz ze związku spółek wodnych w Oświęcimiu oraz doradca ds. klimatu i środowiska Edyta Burman przedstawiły prezentacje z zakresu bezpieczeństwa hydrologicznego w powiecie oświęcimskim, ochrony powietrza i wpływu azbestu na środowisko i życie człowieka.

W drugiej części nastąpiło uroczyste przekazanie potwierdzenia dotacji przez starostę oświęcimskiego Andrzeja Skrzypińskiego i wicestarostę Pawła Kobielusza na zadania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Środki w kwocie:

 • 130 000,00 zł dla 7 gmin (Gmina Miasto Oświęcim, Gmina Oświęcim, Gmina Osiek, Gmina Polanka Wielka, Gmina Przeciszów, Gmina Chełmek, Gmina Brzeszcze) na wymianę kotłów węglowych na ekologiczne,
 • 42 500,00 dla 9 gmin powiatu oświęcimskiego na zadanie dotyczące likwidacji odpadów zawierających azbest
 • 64 982,00 spółkom wodnym z terenu powiatu oświęcimskiego (Miejsko-Gminna Spółka Wodna w Kętach, Miejska Spółka Wodna w Oświęcimiu) w ramach przeciwdziałania klęskom żywiołowym i ich skutkom, w tym powodziom i podtopieniom – działania związane z utrzymaniem i konserwacją urządzeń melioracji wodnych

Pierwsza część spotkania – prezentacje dot. zagadnień związanych z ochroną środowiska i gospodarkąwodną została zorganizowana w ramach realizacji w ramach realizacji projektu zintegrowanego LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA „Wdrażanie Regionalnego Planu Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego” LIFE-IP EKOMAŁOPOLSKA/LIFE19 IPC/PL/000005, realizowany przy wsparciu programu LIFE Unii Europejskiej oraz z NFOŚiGW.

(źr., fot. powiat.oswiecim.pl)

9 KOMENTARZE

 1. Trochę pieniędzy a tylu ludzi podczepionych do tego tematu. Ponad 230 tyś. zł to raptem 6 pomp ciepła do domu jednorodzinnego. Ale patrząc np na Wydział Inwestycji, Rozwoju i Dróg to każda osoba tam pracująca ma bardzo wąski wycinek zagadnień drogowych. Pracując na taśmie w normalnych zakładach ma się kilkanaście minut przerwy na śniadanie a tam jest wieczna przerwa na herbatę i kawę – cały czas ktoś chodzi z filiżankami.

 2. A CZY KTOŚ SIĘ ZASTANOWIŁ??co bedzie po 2030r gdy zostanie uruchomiony całkowity zakaz ogrzewania piecami gazowymi?? chyba nikt tym na razie się nie martwi i nie myśli>a w perspektywie mozliwość zakazu odzyskiwania metanu w kopalni a za tym idzie możliwość ogrzewania osiedli!!!! BO jeśli będzie zakaz używania opalania gazem> bedzie on tyczył tak zwanych ciepłowni > nie tylko gospodarstw indywidualnych> PRZEMYŚLELI ŚCIE TO ?????????

 3. Super pytania, ale wyślijcie je do tych oszołomów do Brukseli, to są ich dyrektywy i uchwały. Uciekajmy z tej zielono czerwonej Utopiii !!!!! Za półtorej roku trzeba Będzie zamknąć również kopalnię, bo Unia ( Niemcy) zabroni też eksploatacji Stacji odmetanowania.Przypomnę, że metan sprzedajemy do Synthosu, a nasze mieszkania na Paderewskiego ogrzewane są też dzięki metanowi.

  9
  3
 4. To ile zostanie dofinansowanych wymian w gm Brzeszcze??>>15/30 sztuk?? A propo kotłów 5 generacji >najnowsze badania z Politechniki Gliwickiej wynika że spalanie w nich tak zwanego Eko-Groszu lub Retopalu bo to jedno wcale nie jest ekologiczne a wręcz bardziej zabójcze niż w piecach 3generacji>>w porównaniu z badań wynika że pyły wzrastają o 400% w stosunku do spalania w tak zwanej 3generacji a benzo-pireni aż 6krotnie >to gdzie ta ekologia?????? gdzie sens ekologiczny????? a przy przeliczeniach CO2 nie są brane pod uwagę tak zwane możliwości natury która z CO2 żyje i go asymiluje na rzecz wytwarzania tlenu TO jak to jest w rzeczywistości????????

  7
  1
  • Do piecy węglowych nie ma dotacji. A nawiasem mówiąc piece gazowe mogą zniknąć szybciej niż węglowe. Tyle, że ani gazu ani węgla nie mamy. Pozostaje pompa ciepła za 40 000 zł -tylko skąd wziąć kasę i prąd? Bo jeszcze dochodzą samochody elektryczne np. hipotetyczna Izera.
   Zatrzymać przede wszystkim to mega lotnisko bo to ino tragedie ludzkie nie mówiąc już o poronionych liniach kolejowych do niego. Bo ktoś szalony założył, że wszyscy Polacy będą tylko latać i latać. Piszę szalony a bardziej wypadało by napisać CWANY.

 5. A ja mam takie pytanie??>>>co oznacza kocioł ekologiczny????? gdyż już wiadomo że EKO-Groszkiem i EKO – miałem można palić będzie jeszcze tylko 15miesięcy A CO DALEJ???? wiadomo że UNIA od 2027r zabroni spalania węgla !!! a od 2030r używania piecy gazowych!!!!! WIĘDC na co mamy wymieniać te “kotły węglowe”??? średni koszt wymiany obecnie to koszt około 15tyś złotych i rośnie KOGO NA TO STAĆ????????? LEPIEJ aby dogadali się z Tauronem Brzeszcze aby ten chociaż sprzedawal węgiel emerytom tej kopalni np w ilości 3ton >abyśmy nie musieli dorabiać pośredników którzy windują ceny dwu /trzy krotne!!!!!!!! bo w innym przypadku w zimie ludzie będą palić czym popadnie!!!!!!! i ty się kłania ekologia i rozsądek rządzących gminą

  6
  1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Zostaw komentarz
Please enter your name here

!

Publikując komentarz, czytelnik oświadcza, że zapoznał się z regulaminem serwisu dostępnym w zakładce Polityka Prywatności. Publikując wpis, akceptujesz zapisy regulaminu.